4. ledna 2012 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

U Delta Air Lines si připlatíte. Kvůli evropským povolenkám

Letadlo Delta Airlines | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Delta Airlines | foto: Reprofoto

WASHINGTON Americká letecká společnost Delta Air Lines zavedla příplatek ve výši tří dolarů (59 korun) na letenky z USA do Evropy a opačným směrem. Podle agentury Reuters se tak snaží vyrovnat náklady spojené se vstupem do evropského systému emisních povolenek. Evropská unie vyžaduje účast v systému povolenek od všech aerolinek, které využívají evropská letiště.

Nová pravidla vyžadující účast leteckých společností v systému povolenek platí od začátku roku. Aerolinky mají do roku 2020 dostávat 85 procent povolenek zdarma a nakupovat 15 procent. Podle americké skupiny Airlines for America může unijní systém emisních povolenek stát americké letecké společnosti v letech 2012 až 2020 odhadem 3,1 miliardy dolarů.

ČTĚTE TAKÉ:

Delta Air Lines je první velkou americkou leteckou společností, která v souvislosti se systémem povolenek přirážku na lety do Evropy zavedla. Přirážka se uplatňuje od pondělí.

Podle amerických leteckých expertů zatím není jasné, zda se k Delta Air Lines přidají i konkurenční americké letecké společnosti. Upozorňují však, že pokud se Delta Air Lines začnou kvůli přirážce potýkat s odlivem cestujících, zřejmě ji opět zruší.

EU zavedla systém emisních povolenek pro aerolinky v rámci svého úsilí o snížení emisí oxidu uhličitého (CO2), který je podle některých vědců zodpovědný za globální oteplování. Americké, ale i čínské či indické společnosti ale systém kritizují. Podle Airlines for America má spíše než životnímu prostředí pomoci zadluženým evropským státům.

Letecká doprava se podle odhadů podílí zhruba třemi procenty na celosvětových emisích CO2. Její podíl však rapidně roste. Evropská komise uvedla, že emise od aerolinií se od roku 1990 zdvojnásobily a do roku 2020 by se mohly ztrojnásobit.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz