Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
30. května 2017 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

U nás vyřazené, na Ukrajině udělají ‚parádu‘. Praha daruje dalších 8 tramvají

Klasická podoba tramvaje T3. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klasická podoba tramvaje T3. | foto: Wikipedia/Honza Groh

PRAHA Počet českých tramvají T3 jezdících v ulicích ukrajinského Mariupolu se rozroste na deset. Pražský dopravní podnik 15. května rozhodl, že do válkou poničeného města pošle dalších osm vyřazených vozů. Už loni na podzim tento dopravce tam věnoval dvě tramvaje.

Jde o jakousi humanitární pomoc pro bezmála půlmilionový přístav, které poznamenaly boje ukrajinské armády s proruskými separatisty. Navíc úroveň tamního vozového parku není příliš vysoká a i vyřazené pražské tramvaje mu udělají velkou službu.

Představenstvo dopravního podniku na už druhý dar kývlo v polovině května. „Jde o vyřazené tramvaje typu T3, které projdou úpravami pro ukrajinský rozchod kolejnic. Zatím ale není jisté, že si Mariupol nechá vozy upravit od nás, jako tomu bylo na prvních dvou,“ říká mluvčí městské firmy Aneta Řehková. Ukrajinská města mají širší rozchod než česká, 1520 milimetrů oproti 1435.

Zatím není jisté, kdy „zásilka“ na Ukrajinu dorazí. To závisí především na zmíněné volbě ukrajinské strany, zda si tramvaje předělá sama nebo o to požádá pražský dopravní podnik. Pokud by tomu tak bylo, úprava jednoho vozu by vyšla na částku zhruba 780 tisíc korun.

Na počátku tohoto nezvyklého projektu byla předloňská mise zástupců Evropského parlamentu do Mariupolu, kam přijeli na pozvání ukrajinských poslanců. Mimo jiné viděli i to, v čem tamní lidé jezdí. I proto tam vznikla myšlenka na konkrétní pomoc městu.

„Jsme rádi, že se česko-ukrajinská spolupráce dále rozvíjí a že naše tramvaje umožní válkou zkoušenému Mariupolu rychleji se vrátit do běžného života,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

MARIUPOL

  • Je přístavní město na jihovýchodě Ukrajiny. Nachází se na břehu Azovského moře na jihu Doněcké oblasti.
  • Žije v něm zhruba 460 tisíc obyvatel, největší díl tvoří Ukrajinci (zhruba 49 procent) a Rusové (zhruba 44 procent). Od hranic s Ruskou federací je Mariupol vzdálený jen asi 50 km.
  • Jde o strategické město, o nějž v zimě a na jaře 2015 usilovali proruští separatisté. Při jeho ostřelování zemřelo několik desítek civilistů.
  • Přístav však separatisté nedobyli.
mipMichal Pavec
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...