Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Uber začal vozit lidi i v Brně. Není jasné, zda ho bude město regulovat

Mobilní aplikace Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní aplikace Uber. | foto:  František Vlček, MAFRA

BRNO Firma Uber ve středu spustila svoji službu UberPOP v Brně. Pomocí mobilní aplikace propojuje partnerské řidiče se zájemci o svezení autem po městě i přilehlých obcích. Brno je po Praze druhým městem v zemi, kde bude služba dostupná.

V české metropoli i jinde ve světe vyvolala kontroverze, úřady i konkurence ji často považují za nelegální. Uber vychází z principu spolujízdy, ale reálně jde spíše o klasickou taxislužbu. K ní však někteří jeho řidiči nemají oprávnění.

Služba funguje podobně jako taxi, její tvůrci ji však vnímají více jako doplněk MHD. „Řada zákazníků ji využívá například od stanice metra či tramvaje ke svému domu,“ uvedl Peťovský, šéf Uberu pro Česko a Slovesko. Pomocí aplikace cestující zadá nástupní a cílovou adresu, ta mu vyhledá nejbližšího řidiče a spočítá odhadovanou cenu. Cestu lze sledovat přímo na mapě v mobilu.

VÍCE O UBERU

Nástupní taxa činí 25 korun, za ujetý kilometr se platí 9,90 a za minutu jízdy tři koruny. Cesta z letiště na náměstí Svobody tak vyjde na zhruba 177 až 228 korun. Pro srovnání City Taxi Brno účtuje nástupní sazbu 40 korun a 30 korun za kilometr. Odhadovaná cena pomocí webové kalkulačky za stejnou trasu je 350 korun.

Řidiči, kteří se u Uberu zaregistrují, musí splňovat několik podmínek, jako je čistý trestní rejstřík, musí předložit výpis z bodového hodnocení řidiče, musí mít živnostenský list pro podnikání v silniční motorové dopravě a musí mít v pořádku všechny doklady o vozidle, které nesmí být starší deseti let.

„Zároveň funguje samoregulační systém, kdy se navzájem hodnotí cestující a řidiči. Maximum je pět hvězdiček, a pokud řidičovi klesne rating pod 4,5 hvězdičky, je z evidence vyřazený. Poskytujeme jim ale i zázemí v podobě konzultací či rad,“ dodal Peťovský.

Logo taxi služby Uber
Mobilní aplikace Uber.

Otázkou je, zda se brněnský magistrát bude snažit službu nějak regulovat. V Praze čelí Uber nevoli klasických taxislužeb, které se zatím neúspěšně soudily. Uber však uvedl, že funguje v souladu se směrnicí Evropské unie o službách informačních společností z roku 2000.

Jen menší procento řidičů se věnuje „taxikaření“ pro Uber jako hlavnímu povolání. V Praze je měsíčně aktivních zhruba 1100 řidičů, z nichž 91 procent má výdělek ještě z jiné činnosti. Necelá třetina z nich jezdí méně než deset hodin týdně. „Jsme společnost, která je určená spíše mladým, kteří rádi využívají technologie. Řidiče dělají zpravidla ti, kteří si chtějí přivydělat. Ale stává se, že k nám míří i řidiči klasických taxislužeb,“ řekl Peťovský.

V Praze čelí Uber nevoli klasických taxislužeb, které se zatím neúspěšně soudily. Uber však uvedl, že funguje v souladu se směrnicí Evropské unie o službách informačních společností z roku 2000. „Předpokládám, že státní správa bude vyžadovat dodržování zákona a městské vyhlášky. Druhou věcí je, že těžko zpochybnit, že Uber je celosvětově oblíbenou službou s miliony zákazníků,“ uvedl brněnský náměstek pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno).

Do Brna se firma rozhodla expandovat kvůli jeho velikosti, kvůli tomu, že jde o centrum inovací, je v něm hodně studentů a město se silně orientuje na koncept Smart Cities. Vedení společnosti chce postupně, podobně jako v Praze, garantovat, že auto bude přistavené do pěti minut.

Jedním z cílů společnosti, která působí ve více než 80 zemích a více než 500 městech, je i větší sdílení aut, kterých je tím pádem v ulicích méně.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.