20. května 2016 8:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Uber zkouší hybridní auto, plánuje posílat do ulic taxíky bez řidiče

Ford Fusion Hybrid 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ford Fusion Hybrid 2010 | foto: Reprofoto

PITTSBURGH Americká společnost Uber Technologies dnes představila své první vozidlo schopné jízdy bez řidiče. Prototyp hodlá testovat v okolí Pittsburghu na severovýchodě USA. Firma provozuje internetovou aplikaci pro alternativní taxislužbu.

Uber k testům využil hybridní sedan Ford Fusion, ke kterému připojil videokamery, radary, čidla a další snímače. Kromě testování schopnosti jízdy bez řidiče jej hodlá využít také ke shromažďování mapových údajů.

Vývoji takzvaných samořízených aut a příslušných technologií se věnují také další firmy, například americká společnost Google z holdingu Alphabet či výrobce elektromobilů Tesla Motors.

Současná regulace v USA plně autonomní vozy bez volantu, pedálů, brzd a řidiče nepovoluje. Google, automobilky Ford a Volvo a konkurenti na poli alternativních taxislužeb Uber a Lyft vytvořili na konci dubna koalici, která se bude u amerických federálních úřadů zasazovat o urychlení vstupu samořízených „autonomních“ vozů na trh.

Uber, který sídlí v americkém San Francisku, má za sebou rychlou expanzi po celém světě. Od roku 2014 podniká také v Česku. V řadě světových měst ale narazil na protesty, zákazy a omezení. Tradiční taxislužby firmu obviňují z nekalé konkurence, protože Uber často obchází přísné regulační předpisy.

Uber se označuje za službu, která zprostředkovává kontakt mezi řidiči a zákazníky, nikoli za taxislužbu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!