8. prosince 2009 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Údržba vozů metra A i B míří do soukromých rukou, i se zaměstnanci

U vjezdové hrany stanice Lužiny hodili neznámí vandalové několik plechovek s barvami na přijíždějící sovětskou soupravu metra 81-71, která 2. července naposledy vyjela s cestujícími na trať  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U vjezdové hrany stanice Lužiny hodili neznámí vandalové několik plechovek s barvami na přijíždějící sovětskou soupravu metra 81-71, která 2. července naposledy vyjela s cestujícími na trať | foto: ČTK

PRAHA O vozy pražského metra na trasách A a B se bude starat Škoda Transportation. Smlouvu na deset let mezi dopravním podnikem (DPP) a firmou dnes schválila rada hlavního města. Společnost převezme i 283 zaměstnanců DPP, informoval mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Zakázka má podle informací ČTK hodnotu 7,5 miliardy korun. Dopravní podnik doufá, že takto ušetří více než 200 milionů korun.

Společnost Škoda Transportation převezme od dopravního podniku nejen zaměstnance, kteří se dosud v dopravním podniku o údržbu vlaků starali, ale odkoupí také technologické vybavení, pronajme si opravárenské haly a převezme dosavadní smlouvy s externími dodavateli. Podle informací ČTK firma za tento převod zaplatí asi 125 milionů korun.

Podle radního pro oblast dopravy jde o rozhodnutí vedení dopravního podniku, který hledá možnosti snižování nákladů. Šteiner vyzdvihl, že město bude mít na dlouhou dobu jistotu nákladů na údržbu vozů, riziko zvyšování ceny podle něj na sebe bere dodavatel.

Odborům to nevadí
Letos v lednu již DPP podobným způsobem převedl údržbu vozů metra na trase C. Tato zakázka platí od letošního ledna po dobu 11 let.

"Tento outsourcing není v rozporu s dohodou, kterou jsme uzavřeli nedávno s odbory," dodal radní. Dopravní podnik by chtěl převést do rukou soukromníků činnosti, o které se v současné době stará asi 3000 lidí. Odborářům se to dlouhodobě nelíbí.

Škoda Transportation Praze opravuje staré ruské vozy metra. Podle ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka měl DPP na konci listopadu po lhůtě splatnosti závazky za 900 až 950 milionů korun, většinou dluží právě Škodě Transportation za rekonstrukci vozů. Dvořák na zasedání zastupitelstva hlavního města řekl, že vyjednává s firmou o rozložení splatnosti dluhů.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)