Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Úmysl, či neschopnost? Krach soutěže na SPZ budu řešit radikálně, říká Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Téměř z každé odpovědi je cítit, jak moc je naštvaný. Ministr dopravy Dan Ťok se musel v úterý podepsat pod zrušení tendru na výrobu espézetek. Už podruhé. Tentokrát přiznal, že jeho lidé soutěž špatně vypsali a chystá se pátrat, zda se chyb nedopustili schválně.

Nestraník, který řídí resort za hnutí ANO, se ale podle svých slov pokusí z nepříjemné ostudy získat alespoň něco pozitivního. Ceny nabídnuté firmami ve zrušené soutěži byly totiž zase nižší než v té předchozí – také zrušené.

Výrobu plechových poznávacích značek už dlouhé roky, de facto monopolně od 90. let minulého století, dodává státu firma Hicon. Už jednou na Ťokovu žádost o snížení ceny jeho manažeři kývli. „Zvažuji, že si nyní zástupce Hiconu pozvu znovu a opět budu chtít slevu,“ říká Ťok v rozhovoru pro Lidovky.cz

Nyní jej ale čeká hlavně příprava nové soutěže na espézetky, kterou chce vypsat do měsíce. A také pátrání po příčinách nezdaru čerstvě zrušeného tendru.

Lidovky.cz: Proč selhal i druhý pokus vybrat výrobce SPZ selhal?

SPZ STORY

  • První soutěž – vyhlášenou ještě za ministra Prachaře – zrušil Ťok na začátku roku 2015.
  • U antimonopolního úřadu ji napadlo několik firem, včetně Hiconu. Resortu se podařilo dohodnout slevu na 77 korun z původních 108 korun.
  • Nový tendr vyhlásilo ministerstvo 31. 7. 2015. Přihlásilo se 6 firem, ale hned tři podaly námitky kvůli zadávací dokumentaci.
  • Problémem byl zejména požadavek na výhradní dodávky bezpečnostních prvků na SPZ.

Ta situace mě štve. Jsem už opravdu hodně rozčilený na naše odbory, které tuhle soutěž dělaly. Vypadá to, že tendr na značky je jednoduchý, ale je v něm spousta zapeklitostí, které bohužel někdo umně využívá. Vyvodím personální důsledky a chci vědět, zda jde opravdu o neschopnost těch lidí, nebo o zlý úmysl. Jestli tady někdo někomu nahrává, pak to budu řešit.

Lidovky.cz: Budete tedy nyní pátrat, zda někdo z vašich lidí nepoškodil soutěž úmyslně?

Přesně tak. A pokud přijdeme na úmysl, jsme připraveni to řešit velmi radikálně. V případě neschopnosti možná také.

Lidovky.cz: Vypsat správně zakázku jistě není lehké, ale předpokládal bych, že na příslušných odborech jsou lidé, kteří to musí zvládnout, ne?

Ministerstvo během minulých let prošlo personální genocidou, mnoho odborníků odešlo. Když si vezmete, jaké jsou platy ve státní správě, tak to není úplně jednoduché vyřešit. Bohužel musím říct, že nám ty odborníky pravděpodobně přeplatili ti, kteří se dnes účastní soutěží. Nejsme úplně ve výhodné situaci.

Lidovky.cz: V čem byla hlavní potíž té soutěže?

Každá poznávací značka musí mít bezpečnostní prvky, aby ji nikdo nemohl zfalšovat. Problém byl v tom, že jsme měli příliš striktní požadavky. Do soutěže jsme dali tvrdé podmínky, což by nám zřejmě při odvoláních neprošlo. Proto jsme museli přiznat, že tak, jak bylo zadání napsané, bylo diskriminační.

Lidovky.cz: Šlo třeba o požadavek na výhradní výrobu pro stát, že?

Ano. Chtít po renomovaných výrobcích výhradní smlouvu, aby své bezpečnostní prvky už nedali nikomu jinému, je prostě nesmysl. Kvůli tomu se také firmy odvolávaly. Ten požadavek byl velmi nešťastně formulovaný.

Lidovky.cz: V průběhu soutěže jste měnili podmínky. Snižovali jste například výši bankovní záruky, ale zároveň jste neprodloužili lhůtu pro podání nabídek, což bylo možné vnímat jako diskriminaci dalších případných zájemců, ne?

My jsme ale zákonnou lhůtu prodloužili, v té by asi nakonec problém nebyl. Spočíval hlavně ve zmíněné výhradnosti smlouvy.

Příklady nových značek na přání z Liberce.

Lidovky.cz: Jak zamezíte tomu, aby se podobné přehmaty neopakovaly? Negativní zkušenosti s SPZ už jsou přece jen v tuto chvíli dvě.

Dal jsem pokyn, aby byla nová soutěž nachystaná tak, že se něco takového opakovat nebude. Připadá mi, že po prvním pokusu se to naši lidé mohli naučit. Je ale potřeba říct, že jsme po zrušení první soutěže nespali. Pozval jsem si zástupce Hiconu a řekl jim, ať sníží cenu, nebo učiním další kroky. A musím říct, že ji srazili na úroveň blížící se té, která se objevila v nabídkách zrušené soutěže. Ušetřil jsem tehdy 70 milionů ročně za výrobu značek a uvidíme, zda vzhledem k nabídnutým cenám ve druhé zrušené soutěži nebudeme na snížení ceny pro stát tlačit znovu.

Lidovky.cz: Vítězem současného stavu je bezpochyby právě Hicon. Už od devadesátých let výhradní dodavatel státu, jehož služby musíte využívat i dál.

Smlouvu s ním podepsali ještě na ministerstvu vnitra, pak ji převedli na nás a my tady s ní od té doby zápasíme. Můj cíl, když jsem přišel na ministerstvo, byl, že se tohle musí změnit. Bohužel mi úředníci dokazují, že k tomu není dostatečná vůle. U minulé soutěže se vyskytly spekulace, že současný dodavatel „zařídil“, aby nebylo možné tendr dosoutěžit. Nemám pro to žádné důkazy, ale ani to nemůžu vyloučit. Teď musím uznat, že vidím chybu našich lidí, k níž se musím přiznat. To mě hrozně rozčiluje.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!