Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Unikátní data: kde mají v Evropě nejdražší pumpy? Kde se naopak tankovat vyplatí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Lyžařská sezona pomalu začíná a čeští řidiči už přemýšlejí, kde se na cestě do zahraničních středisek vyplatí natankovat. Lidovky.cz přinášejí velký přehled průměrných cen benzinu a nafty v evropských zemích za poslední čtyři roky. Data nasbíral Ústřední automotoklub (ÚAMK). Nejdražší nafta se letos prodává v Itálii, Natural 95 stojí nejvíc v Nizozemsku.

Ačkoliv je Itálie pro Čechy relativně levnou zemí, u paliva to rozhodně neplatí. Průměrná cena Naturalu 95 byla u tamních stojanů v polovině letošního roku druhá nejvyšší v Evropě (45,36 Kč/l). U nafty Italové dokonce získali nepopulární prvenství s cenou 40,50 Kč. Na vině je především vysoká spotřební daň.

UNIKÁTNÍ DATA

  • Přehled průměrných cen Naturalu 95 a nafty za roky 2013 až 2016 naleznete ve fotogalerii umístěné v tomto textu.
  • Statistika je průměrnou cenou v dané zemi přepočtenou na české koruny. Vztahuje se vždy k červnu daného roku.
  • Ceny zahraničních paliv ÚAMK získává výměnným systémem mezi evropskými i mimoevropskými autokluby nebo společnostmi začleněných do sběru dat.

I proto se cestou do lyžařských středisek této země vyplatí tankovat v sousedním Rakousku, kde jsou ceny trvale jedny z nejpřívětivějších v Evropě. Benzin tam vyjde Čechy v přepočtu průměrně na 33,21 Kč a nafta na 30,78 Kč. Čísla se opět vztahují k červnu tohoto roku.

Pokud si šofér do Itálie přiveze „české“ palivo v kanystru s cílem ušetřit, může se mu zimní dovolená naopak nepříjemně prodražit. V krajním případě může skončit i ve vězení.

„Italská celní správa zavedla mimořádně přísné postihy za dovoz pohonných hmot v kanystrech. Míra tolerance je deset litrů paliva v homologované nádobě. Za větší množství hrozí následující sankce: nejnižší hranice je 7 746 eura, trest odnětí svobody v délce trvání od šesti měsíců do tří let a zabavení paliva, respektive jeho nedovoleného množství,“ popisuje Petr Vomáčka z ÚAMK.

Velmi drahá jsou paliva kvůli vysoké dani i v Řecku – se 44 korunami jde v benzinu o třetí nejdražší evropskou zemi.

Průměrná cena benzinu a nafty v evropských zemích za rok 2016 podle statistik...
Průměrná cena benzinu a nafty v evropských zemích za rok 2015 podle statistik...

Obecně platí, že letošní rok je především kvůli relativně levné ropě pro české řidiče přívětivý. Podle výše zmíněných statistik je nejlaciněji od roku 2013. Křivka vzhůru se pohnula o rok později, kdy například Chorvaté chtěli za litr benzinu 39,52 Kč. V letech 2015 a 2016 však ceny paliv opět zamířily dolů. Letos v červnu už stál benzin v Chorvatsku „jen“ 32,99 Kč.

Při pohledu na cenové statistiky je jasné, že Češi zaplatí za naftu a benzin méně než doma jen v několika málo evropských zemích.

Extrémem je Rusko, kde byl letos k mání litr benzinu v průměru za 14,20 Kč. Při roadshow po této zemi však musí šoféři počítat s tím, že na tamních pumpách se neprodávají stejně kvalitní paliva jako u nás a například v případě benzinu je třeba je doplňovat aditivy.

Levnější než Česko, kde se cena Naturalu 95 aktuálně blíží třiceti korunám, je u stejného typu paliva tradičně například Bosna a Hercegovina (28,40 Kč) nebo Polsko (26,48 Kč). Podobná úroveň cen jako u nás je například v Pobaltí – procestovat tamní země je jen o málo levnější než křižovat silnice v Česku.

NEJDRAŽŠÍ BENZIN 2016

  • Nizozemsko – 46,98 Kč/l
  • Itálie – 45,35 Kč/l
  • Řecko – 44,01 Kč
  • Norsko – 43,78 Kč
  • Dánsko – 41,20 Kč
    zdroj: ÚAMK

„Ceny benzinu a nafty se odvíjí od dvou hlavních faktorů. Výše spotřební daně, která může tvořit 40 až 70 procent ceny paliva, a cen ropy. Ty sice mírně rostou, ale nyní se nedá přesně odhadnout, jak se to projeví. Řekl bych, že v nejbližší budoucnosti nelze čekat nějaké velké cenové otřesy,“ předpovídá Ivan Indráček, který vede Unii nezávislých petrolejářů.

Roli hraje logicky i kupní síla obyvatel. Pozice v pomyslném TOP 5 tradičně obsazuje Norsko, severské země obecně a Nizozemsko. Za poslední čtyři roky bylo suverénně nejdražší Norsko. V letech 2013 a 2014 měla tato země nejvyšší průměrnou cenu u benzinu i nafty.

I přesto tam podle poznatků ÚAMK čím dál více Čechů jezdí autem. Pokud by přemýšleli podobně jako u cest do Itálie, nabrali by benzin či naftu raději v sousedním Dánsku, kde mají čerpací stanice přece jen přívětivější ceny. Litr benzinu tam vyjde na 41,20 Kč, za naftu zaplatí řidič průměrně 35,01 Kč.

„Velké množství české populace objevuje nové krajiny autem, což překvapivě platí i u vzdálenějších zemí, jako je Španělsko, Řecko nebo Norsko. A to navzdory tomu, že v severských státech je nejdražší palivo v Evropě,“ uzavírá Petr Vomáčka z ÚAMK.

Průměrná cena benzinu a nafty v evropských zemích za rok 2016 podle statistik...
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...