15. prosince 2009 13:36, aktualizováno 16. 12 1:34 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Unikátní 'uhlíkový' Boeing 787 Dreamliner zvládl první let

Boeing 787 poprvé vzlétnul | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 787 poprvé vzlétnul | foto: ČTK/AP

EVERETT Nový typ Boeingu 787 Dreamline úspěšně uskutečnil první zkušební let. První komerční letadlo na světě vyrobené z uhlíkových vláken místo hliníku, jehož projekt se ale o déle než dva roky zpozdil proti plánům, přistálo po více než třech hodinách letu ve 22.35 SEČ v Seattlu. Jeho let byl ale kvůli deštivému počasí asi o půl hodiny zkrácen.

Stroj v bílé a modré barvě vzlétl k prvnímu zkušebnímu letu poblíž výrobního závodu zhruba 50 kilometrů severně od Seattlu. Stroj je kvůli materiálům výrazně lehčí a odolnější než nynější letadla; díky tomu má mít i nižší spotřebu paliva a levnější údržbu. Aeroliniím by tak měl ušetřit miliony dolarů.První let se měl původně uskutečnit již v létě 2007. Kvůli zpoždění v dodávkách nových modelů pak musel koncern zaúčtovat vysoké odpisy a další dodatečné náklady na výrobu. Zpoždění projektu mimo jiné způsobily problémy s dodavateli, nedostatek součástek, pozdější změny designu, stávka mechaniků a problémy ve výrobě.

Piloti Michael Carriker a Randall Neville odlepili stroj od země krátce po 19:30 SEČ. Začal tak rozsáhlý testovací program, na jehož výsledky kromě podniku čeká i Federální úřad pro letectví (FAA), aby stroji mohl přidělit patřičná osvědčení.

Před přistáním na ploše Boeingu v Seattle provedla dvojčlenná posádka řadu základních testů a systémových kontrol a ujistila se, že letadlo za normálních podmínek létá tak, jak se od něj očekává, uvedl mluvčí divize komerčních letadel Boeingu.

Animace prvního letu Boeingu 787


Obří letoun se před startem na konci ranveje na několik minut zastavil a napětí mezi diváky zesílilo. Na start tolik očekávaného stroje se přišlo podívat několik tisíc zaměstnanců Boeingu, zástupci jeho odběratelů i špičky z odvětví. Za chladu a vlhka tak shlédlo start stroje osobně kolem 25 tisíc lidí.

Předpokládá se, že testovací program bude trvat asi devět měsíců. Boeing již má zakázky na 840 strojů tohoto typu a první chce předat japonským All Nippon Airways na konci příštího roku, napsaly agentury AP a Reuters. Díky enormnímu zájmu by se letoun mohl stát nejúspěšnějším letadlem amerického koncernu.

Minulý týden absolvoval úspěšně svůj první let nový velkokapacitní vojenský dopravní letoun Airbus A400M. I tento projekt má několikaleté zpoždění.

Lidovky.cz, ČTK