14. února 2013 14:08 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

US Airways a American Airlines se spojí v největší aerolinky na světě

American Airlines. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy American Airlines. | foto: Reuters

WASHINGTON Americké letecké společnosti US Airways a American Airlines se dohodly na spojení. Jejich fúze v hodnotě asi 11 miliard dolarů (téměř 210 miliard korun) vytvoří největšího leteckého přepravce na světě z hlediska počtu cestujících. Sloučená skupina ponese název American Airlines.

Spojením US Airways a American Airlines podle expertů vrcholí konsolidace letecké přepravy v USA. Fúzi už dříve oznámily společnosti Delta Airlines a Northwest Airlines, dále společnost United Airlines s aerolinkami Continental Airlines a letecké společnosti Southwest a Airtran.

Pomalý růst

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu koncem minulého měsíce oznámilo, že celosvětová poptávka po osobní letecké přepravě v loňském roce stoupla o 5,3 procenta.

Tempo jejího růstu tak mírně zpomalilo z 5,9 procenta v předchozím roce. V letošním roce čeká IATA další zpomalení růstu na 4,5 procenta.

American Airlines je součástí společnosti AMR. Firma US Airways začala o fúzi usilovat již začátkem loňského roku poté, co se AMR v listopadu 2011 uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Ti budou vlastnit 72 procent sloučené společnosti. Zbývajících 28 procent připadne akcionářům US Airways.

Transakci, kterou jednohlasně schválily správní rady obou podniků, ještě musí odsouhlasit regulační orgány a konkurzní soud. Spojení by podle firem mělo přinést úspory přesahující miliardu dolarů ročně. Sloučená skupina bude vlastnit přes 900 letadel a zaměstnávat zhruba 95 000 lidí, a to bez zahrnutí regionálních dceřiných podniků.

Výkonným šéfem nové firmy se má stát generální ředitel US Airways Doug Parker, zatímco šéf AMR Tom Horton by měl předsedat správní radě. Spojená společnost by měla na základě údajů za loňský rok tržby 38,70 miliardy dolarů. Mírně by tak předstihla United Continental, která utržila 37,15 miliardy USD.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?