Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Úspěch Plzně: její karta dostala v Budapešti cenu za inovaci

Plzeňské náměstí Republiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňské náměstí Republiky | foto: Plzen2015.cz

PLZEŇ/BUDAPEŠŤ Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) obdržely v Budapešti evropskou cenu za Plzeňskou kartu, využívanou pro placení jízdného a další služby.

Nabíjení čipové karty prostřednictvím bankomatů České spořitelny bylo zvoleno jako nejlepší inovace roku v mezinárodní soutěži Quality Innovation of the Year v kategorii veřejného a neziskového sektoru.

„Považuji to hlavně za skvělé ocenění práce mých kolegů,“ uvedl generální ředitel PMDP Michal Kraus. „Ocenění si velmi vážíme. Ale největší odměnou je, že tento projekt přijali naši zákazníci a dnes se téměř 40 procent transakcí s Plzeňskou kartou realizuje právě na bankomatech,“ uvedl ředitel úseku Plzeňské karty PMDP Martin Chval.

Soutěž Quality Innovation of the Year je původem finská soutěž, poprvé se konala v roce 2007 jako národní soutěž inovací ve Finsku. V současnosti jsou do soutěže zapojeny ještě Estonsko, Finsko, Izrael, Kazachstán, Lotyšsko, Maďarsko a Švédsko. Hlavním organizátorem je Finská společnost pro kvalitu. 

PSALI JSME:

V každé zemi organizuje soutěž zprostředkovatel, zpravidla organizace podporující kvalitu a inovace, v ČR je to Česká společnost pro jakost. „Cena se uděluje ve čtyřech kategoriích. Vítěze volí mezinárodní expertní porota,“ uvedl Chval.

Zhruba 90 bankomatů České spořitelny v Plzeňském kraji nahradilo od dubna 2013 samoobslužné zóny na dobíjení předplatného v MHD. Lidé si tak mohou zdarma nabíjet svoji Plzeňskou kartu, tedy průkazku na dopravu a elektronickou peněženku, v bankomatech ČS v 35 městech regionu. Kartu lze dobíjet také po internetu a v zákaznických centrech.

Karet bylo za více než deset let fungování vydáno zhruba 330 000. Kromě předplatného a jízdného MHD si mohou jejich držitelé nabít v bankomatech ČS elektronickou peněženku, s níž zaplatí kulturní akce, parkovné, jízdné nebo obědy ve školních jídelnách.

Systém Plzeňské karty už PMDP prodal do Karlových Varů a jedná s dalšími českými městy včetně Prahy, kde by případně mohla nahradit Opencard.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!