Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dostavba D8 je opět v ohrožení. Soud vrátil do hry odvolání ekologů

Stavba posledního úseku dálnice D8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba posledního úseku dálnice D8. | foto: Metrostav

ÚSTÍ NAD LABEM Ústecký krajský soud v úterý zrušil rozhodnutí krajského úřadu, který odmítl odvolání ekologů proti vydanému stavebnímu povolení na dostavbu zbývající části dálnice D8.

"Rozhodnutí z 20. dubna fakticky umožnilo začátek stavebních prací na zbývajícím úseku," informovala mluvčí soudu Irena Jeřábková. Zatím není jasné, zda rozhodnutí zastaví stavební práce. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) situaci nechce komentovat, dokud nebude mít rozsudek v ruce. Ekologové připouštějí, že se stavba spíše nezastaví. Žalobu na stavební povolení podala litoměřická Společnost ochránců životního prostředí kvůli nedostatečnému řízení EIA.

Dlouho odkládaná stavba nejproblémovějšího pětikilometrového úseku před Ústím nad Labem začala na začátku května. Měsíc před tím krajský úřad zamítl odvolání proti stavebnímu povolení, jenže jeho verdikt teď soud zrušil. Dokument na úřední desce soudu jen obecně konstatuje, že v řízení došlo k chybám. "Nebudeme se k tomu zatím nijak vyjadřovat, protože ještě nemáme v ruce písemné vyjádření soudu," řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

ČTĚTE TAKÉ:

Od pondělka ŘSD už zase patřičná povolení, tedy územní i stavební,nemá. Přípustná je jedině kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Krajský úřad se o jejím podání teprve rozhoduje.

Zřejmé není ani to, jak rozhodnutí soudu ovlivní práce na dálnici. "Osobně bych se klonil spíš k tomu, že práce se nezastaví," řekl předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik, který žalobu sice nepodával, podobným způsobem ale v minulosti vynutil prodloužení prací na úseku D8 přes Krušné hory.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Aby bylo možné nové stavební povolení vydat, bude muset proběhnout znova proces ekologického povolení EIA. To může trvat několik měsíců, ale i třeba rok," dodal. Ekologové požadovali, aby se posuzovaly i varianty dálnice s tunely pod Českým středohořím.

Úsek přes České středohoří je poslední, který zbývá na dálnici z Prahy do Podkrušnohoří a do severního Německa postavit. Na dostavbu čeká asi 12,7 kilometru, z toho na necelých osmi se pracovalo už od roku 2007, posledních asi pět kilometrů bylo do letošního jara netknutých.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...