7. prosince 2010 15:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ústí rozjelo nejdelší lanovku bez sloupů, po hodině přišla porucha

V Ústí nad Labem byla 7. prosince zprovozněna lanová dráha mezi Obchodním centrem Forum ve středu města a výletním zámečkem Větruše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Ústí nad Labem byla 7. prosince zprovozněna lanová dráha mezi Obchodním centrem Forum ve středu města a výletním zámečkem Větruše. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM V Ústí nad Labem dnes začala jezdit lanovka spojující obchodní centrum a zámeček Větruše. Jde o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v Česku, řekl ČTK náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha. Během první hodiny lanovka přepravila kolem 300 zájemců o svezení, pak se ale na 45 minut zastavila. Měla menší závadu na hydraulice, už ale opět jezdí.

"Na první jízdu čekala ve Fóru fronta lidí. Dorazili především starší lidé a hodně dětí, nejčastěji asi prarodiče s vnoučaty," řekla ČTK mluvčí města Ústí nad Labem Ivana Solničková.

Poté však přišly komplikace. Lanovka se zastavila a organizátoři začali posílat lidi na autobusovou kyvadlovou dopravu. "Jde o blíže nespecifikovatelnou poruchu systému napínání lana. Snažíme se problém lokalizovat a odstranit. Od toho zkušební provoz je," řekl serveru iDnes.cz ředitel dopravního podniku Tomáš Kraus.

Lanovka stála zhruba 80 milionů korun. Většinu zaplatila Evropská unie. Město na ni dalo asi 7,5 procenta. Stavba trvala necelý rok. Provozovatelem bude Dopravní podnik města Ústí nad Labem.

V Ústí nad Labem byla 7. prosince zprovozněna lanová dráha mezi Obchodním centrem Forum ve středu města a výletním zámečkem Větruše.

Lanovka je dlouhá 330 metrů, dvě kyvadlově jezdící kabiny pro 15 osob vzdálenost překonají za dvě minuty. Lano, na kterém obě kabiny visí, měří 760 metrů a má průměr 3,6 centimetru. Lanovka překonává padesátimetrové převýšení.

"Lanovka bude jezdit každý den od 8:00 do 22:00. Kyvadlově proti sobě vyjedou kabiny z horní stanice u Větruše a z dolní na střeše obchodního centra Fórum. Jízdenka bude stát stejně jako v jiné ústeckém hromadné dopravě 15 korun," řekl Řeřicha. Město má na příští rok na provoz lanovky, který je třeba dotovat, připraveno 4,8 milionu korun.

V Ústí nad Labem byla 7. prosince zprovozněna lanová dráha mezi Obchodním centrem Forum ve středu města a výletním zámečkem Větruše.

O provoz lanovky se v jedné směně budou starat dva pracovníci ve stanicích a jeden strojník, na případný servis je vyhrazené každé první pondělí v měsíci, kdy lanovka jezdit nebude. Ústečtí strojníci se učili na dalším unikátu, na lanovce na Komáří vížku na Teplicku, která je nejdelší lanovkou bez mezizastávky ve střední Evropě. Je dlouhá téměř 2,5 kilometru.

model lanovky v Ústí nad Labem

Od lanovky si město slibuje oživení okolí Větruše, kde loni na podzim znovuotevřela restauraci a konají se tam různé společenské akce. Do oprav zámečku a jeho okolí město v uplynulých letech investovalo kolem 130 milionů korun, jsou tam nová sportoviště i bludiště.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!