Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

RegioJet zrušil stevardy v autobusech. Při cestě do zahraničí nemají výjimku jako řidiči

Typicky žlutý autobus společnosti Student Agency. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Typicky žlutý autobus společnosti Student Agency. | foto: Student Agency

PRAHA RegioJet kvůli omezením v mezinárodním cestování v autobusech ruší profesi, která se pro žlutého dopravce stala symbolem. Po vnitrostátních linkách opustí stevardky a stevardi také veškeré zahraniční autobusové spoje.

Většina stevardek a stevardů, na něž si cestující žlutých autobusů zvykli, podle serveru Zdopravy.cz už dostává výpověď.

Podle mluvčího mateřské firmy Student Agency Aleše Ondrůje změny u personálu v autobusech souvisí se současnou situací. „V řadě zemí je nemůžeme na mezinárodní linky vůbec nasazovat. Nevztahují se na ně výjimky, jako mají řidiči,“ vysvětlil pro server. 

Šoféři totiž v zemích, v nichž je vyžadována po příjezdu z Česka karanténa, spadají do skupiny výjimek, takové úlevy ale pro stevardy a stevardky autobusových linek neplatí.

Podle Ondrůje nutnost propustit svůj palubní autobusový personál společnost mrzí. „Přes léto se provoz úspěšně vracel k původnímu fungování, situace se ale bohužel opět dramaticky zhoršila,“ řekl. 

Dopravce se snaží udržet alespoň stávající rozsah provozu a služeb, a to znamená i osekání nákladů. Pokud se vrátí situace do normálu, bude dopravce řešit opětovný návrat stevardek a stevardů zpět na paluby autobusů.

Ve vlacích, ve kterých mají stevardky a stevardi i dopravní povinnosti, palubní personál podle Zdopravy.cz zůstane, a proto se na něj například při překračování hranic vztahují výjimky. 

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Generální ředitel ČD Václav Nebeský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Generální ředitel ČD Václav Nebeský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Generální ředitel ČD Václav Nebeský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...