14. května 2009 18:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V boji nízkonákladovek zatím vede SkyEurope

Wizz Air | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wizz Air | foto: Krumphanzl Michal ČTK

PRAHA V souboji dvou aerolinií SkyEurope a Wizz Air o pozici nízkonákladové jedničky na pražském letišti si zatím vede lépe slovenská firma SkyEurope. Zatímco maďarský Wizz Air prodal na pražské linky od ledna 100.000 letenek, u SkyEurope je číslo za stejné období zhruba třiapůlkrát vyšší.

Vyplývá to z údajů obou firem; ty mohou být mírně zkreslené pozdějším začátkem letů Wizz Airu. Wizz Air zahájil prodej letenek na linky z Prahy a do Prahy letos v lednu, první let se uskutečnil 19. února.

Svůj vstup na trh oznámil v době, kdy se SkyEurope potýkaly s problémy s flotilou a několik letadel musely vrátit leasingovým společnostem. Zástupci Wizz Airu se netají tím, že se chtějí v Praze stát největší nízkonákladovou společností.

"Praha je naše nejlepší základna a chceme nadále zůstat jedničkou," řekl ČTK mluvčí SkyEurope Tomáš Kika. SkyEurope nyní nabízejí lety z Prahy do 20 míst v Evropě. Společnosti se podařilo ustát problémy s letadly, na základně v Praze má nyní čtyři stroje. Wizz Air nabídne v letní sezoně 11 linek se dvěma letadly. Síť linek obou společností se částečně překrývá.

V evropském srovnání vede maďarská společnost; Wizz Air je největší nízkonákladovou leteckou společností ve střední a východní Evropě. Firma má zatím deset základen a provozuje 23 letadel. SkyEurope mají tři základny a po zimních změnách ve flotile chtějí mít v rozběhlé letní sezoně deset strojů.

ČTK