3. září 2019 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Břeclavi poprvé v Česku testují na semaforech blikající zelenou. Systém funguje třeba v Rakousku

Inovativní semafory, které blikáním upozorňují na konec zelené, začali testovat... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inovativní semafory, které blikáním upozorňují na konec zelené, začali testovat... | foto: ČTK

BŘECLAV Blikající zelená, která řidiče upozorňuje na končící zelenou před přepnutím na oranžovou a červenou, se v tomto a příštím týdnu bude objevovat na semaforech na šesti křižovatkách hlavního tahu v Břeclavi. Testování tam jako v prvním městě v Česku provádí Centrum dopravního výzkumu (CDV).

„Testování se týká všech šesti zmodernizovaných křižovatek na silnici I/55,“ uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek. Nový systém umožňuje lepší nastavení semaforů tak, aby byl průjezd městem co nejplynulejší, a zároveň použití blikající zelené.

Centrum již dřív informovalo, že zelená bude na semaforech se třemi barvami blikat do příštího pátku a pak znovu dva týdny od 14. do 25. října. Mimo tyto termíny se budou světla na semaforech střídat jako obvykle, tedy bez blikající zelené. Situaci CDV monitoruje prostřednictvím dronů i pomocí ankety mezi řidiči.

Inovativní semafory, které blikáním upozorňují na konec zelené, začali testovat...
Inovativní semafory, které blikáním upozorňují na konec zelené, začali testovat...

Blikající zelená upozorňuje řidiče na blížící se konec doby pro možný průjezd křižovatkou, tedy na blížící se rozsvícení oranžové a pak červené. Tento systém funguje například v Rakousku a má zvyšovat bezpečnost na křižovatkách.

Centrum dopravního výzkumu zpracovává studii kvůli sjednocování pravidel v silničním provozu se sousedními státy i dalšími státy Evropské unie. Studii potom předá ministerstvu dopravy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!