Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Konec hranatých autobusů Karosa v Brně. V sobotu vyjely naposledy

Lidé se 29. srpna 2015 přišli rozloučit s posledním provozuschopným autobusem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se 29. srpna 2015 přišli rozloučit s posledním provozuschopným autobusem... | foto: ČTK

BRNO V Brně v sobotu po 33 letech dojezdily autobusy Karosa řady 700, které byly nápadné svým výrazně hranatým tvarem. Fanoušci se s nimi rozloučili v bystrckém přístavišti. Dopravní podnik města Brna pro ně připravil jízdy na několika okruzích.

Konec autobusů dodávaných v 80. a 90. letech souvisí s masivní obnovou vozového parku brněnského dopravního podniku v posledních dvou letech, řekla mluvčí firmy Linda Hailichová.

Rozloučení s legendárními karosami zajistil vůz se smuteční stuhou a nápisem s daty 1982 a 2015. Lidé na něj psali i vzkazy typu „budeš nám chybět“ nebo „konečně jdeš pryč“. 

Zájem o poslední jízdy byl podle Hailichové značný. „Hned na tu první bylo plno,“ uvedla. Starý autobus doprovodilo auto bývalé Veřejné bezpečnosti s posádkou v historických uniformách.

Představení nejnovějšího autobusu

Dopravní podnik v sobotu také předvedl lidem nejnovější typ autobusů Iveco Urbanway, který karosu nahradí. Vyřazené autobusy naopak čeká cesta do šrotu. Dříve některé vyřazené vozy prodával dopravní podnik do menších provozů či soukromým dopravcům, což však nyní není možné. 

„Musíme nechat sešrotovat stejný počet autobusů, na kolik jsme dostali dotaci,“ vysvětlila Hailichová. Jeden zůstane v brněnském Technickém muzeu. „Jeden si necháme pro naše účelu například na historické jízdy,“ dodala.

Začátky karosy v ČSR

První karosy začal brněnský dopravní podnik stejně jako další provozy v Československu nakupovat v roce 1982, poslední v roce 1995, celkem jich do provozu zařadil 449. V Praze dojezdily před rokem. Po roce 1995 se již vyráběly karosy řady 900 a po roce 2000 začaly přicházet do Brna první nízkopodlažní vozy jiných značek.

Starý autobus Karosa doprovodilo auto bývalé Veřejné bezpečnosti s posádkou v...
Rozloučení s legendárními karosami zajistil vůz se smuteční stuhou a nápisem s...

Dopravní podnik má v provozu zhruba 300 autobusů. Loni koupil prvních 12 na plyn a letos dalších 88. Loni také nakoupil 36 kloubových autobusů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!