17. července 2016 19:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Česku poprvé přistál vojenský nákladní letoun KC-390, vyrábí ho i české Aero

Na výrobě letounu se podílí Aero Vodochody | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na výrobě letounu se podílí Aero Vodochody | foto: ČTK

ODOLENA VODA Na vodochodském letišti v sobotu přistál vojenský nákladní letoun KC-390 brazilské společnosti Embraer, na jehož výrobě se podílí Aero Vodochody. Je to první přistání letadla, které má být konkurentem amerických letounů Hercules, v Česku.

Řekla to mluvčí Aera Tereza Vrublová.

Letadlo se na vodochodském letišti zastavilo při své cestě po Evropě. Do Česka přiletělo přímo z prestižního mezinárodního aerosalonu ve Farnborough u Londýna. První úspěšný let provedl stroj zhruba před rokem a půl a nyní se jeden ze dvou prototypů poprvé podíval přes Atlantik do Evropy, uvedl server ihned.cz. Česko je přitom teprve druhá zastávka letounu na kontinentě. Je totiž jednou ze čtyř zemí, které se na projektu nového vojenského dopravního letadla podílejí - kromě Česka a Brazílie je to ještě Argentina a Portugalsko.

Vojenský nákladní letoun KC-390

Vojenský nákladní letoun KC-390

„Přistálo na Letišti Vodochody včera (v sobotu) v 15:06. Je to pro nás mimořádné, protože máme poprvé možnost vidět v reálu letadlo, na kterém se podílíme, ale mimořádné je to i pro letiště, protože letadla tohoto typu tady přistávají maximálně jednou dvakrát do roka,“ řekla ČTK Vrublová. Odlet je předběžně naplánován na úterních 10:00, bude ale záležet na počasí.

Aero pro společnost Embraer vyrábí náběžnou hranu křídla, kromě toho je ale zodpovědné i za výrobu všech dveří, nákladní rampy a zadní části trupu, která je největší strukturální částí letounu vyrobenou v České republice.

Stroj KC-390 je určen pro zásobování armády či velké vojenské a humanitární operace, může sloužit rovněž pro tankování za letu. Jeho hmotnost je 23 tun a maximální rychlost 860 kilometrů za hodinu. Cena nového stroje se podle ihned.cz odhaduje na 85 milionů dolarů. O letadla projevilo zájem Portugalsko, uvažuje nad ním i Kanada. Objednávky už má kromě domácí Brazílie i Argentina, Chile či Kolumbie. O dvou strojích uvažuje i česká armáda, dodal server.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz