12. prosince 2011 12:36, aktualizováno  12:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Česku se bude vyrábět nové letadlo. Platí Číňané

Dotknout se návštěvníci mohli i nového transportního letounu CASA a Airbusu A-319 (v pozadí). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dotknout se návštěvníci mohli i nového transportního letounu CASA a Airbusu A-319 (v pozadí). | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Tuzemský letecký průmysl je těsně před podpisem jednoho z největších kontraktů za poslední roky, a to v podobě výroby zcela nového typu letadla.

Za projektem stojí konsorcium českých, čínských a amerických firem, řekl na konferenci Hospodářské komory ČR o zaměstnanosti generální ředitel státní agentury CzechInvest Miroslav Křížek. Čína má podle něj zájem až o 1000 nových letadel, které se mají v Česku vyrábět.

ČTĚTE TAKÉ:

"Půjde o výrobu zcela nového stroje, který ještě nikde na světě nelétá," řekl šéf CzechInvestu. Velkou část kapitálu pro novou výrobu poskytne čínská strana, dodal Křížek.

Další informace k typu letadla ani k firmám, které jeho výrobu plánují, ale zatím ředitel CzechInvestu neuvedl. Další podobnosti podle něj firmy a agentura zveřejní při podpisu kontraktu, který se má uskutečnit v lednu.

"Aero Vodochody se tohoto projektu neúčastní," sdělila specialistka vnějších vztahů firmy Tereza Kryšpínová. Podíl na vývoji nového letadla vyloučili i zástupci dvou kunovických továren - Aicraft Industries i Evektor.

České letecké podniky už mají se spoluprací na programech zahraničních firem zkušenosti. Například Aero Vodochody spolupracuje s brazilskou firmou Embraer, která je třetím největším výrobcem letadel na světě, na vývoji a výrobě nového vojenského transportního víceúčelového letounu KC-390.

Společnost Letov letecká výroba zajišťuje výrobu dveří a mechanizmů například pro dopravní letadla Airbus A320 a A380.

CzechInvest se nedávno stal mimořádným členem Svazu českého leteckého průmyslu. Obě organizace chtějí mimo jiné společnými silami podpořit výrobní kapacity tuzemského leteckého průmyslu.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.