17. září 2009 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V ČSA propuklo dlouho očekávané propouštění, odcházejí desítky lidí

Logo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČSA | foto: Reprofoto

PRAHA Český národní letecký přepravce, zahájil avizovanou redukci počtu zaměstnanců. Aerolinky, které se potácejí na pokraji krachu a jimiž zmítají spory mezi vedením a odboráři, se tak odhodlaly k dlouho očekávanému kroku, jenž jim má zajistit přežití do budoucna.

O zahájeném propouštění jako první informoval zpravodajský server iDnes.cz. Podle mluvčí ČSA Hany Hejskové se výpověď zatím týká řádově desítek lidí, především v administrativních a technicko-provozních profesích.

Propouštění začalo minulý týden v úterý poté, co se odbory dohodly s ministrem financí Eduardem Janotou na předložení vlastního plánu záchrany firmy. "Restrukturalizace společnosti nadále pokračuje. Snižování počtu zaměstnanců má probíhat postupně až do března příštího roku," uvedla Hejsková.

Plán propouštění schválila bývalá dozorčí rada společnosti pod vedením Ivana Kočárníka. Zaměstnanci mají různé podmínky, dnes propuštění budou s firmy odcházet postupně od října do ledna. Firma podle Hejskové pomůže zaměstnancům s hledáním nového místa.

Redukce počtu zaměstnanců je klíčovou částí restruktualizačního plánu, který připravil management firmy. Odborová sdružení ČSA s ním ovšem ostře nesouhlasí a jako odpověď vyhlásili časově neomezenou stávkovou pohotovost.

Nový plán bude ještě ostřejší
Tento týden rezignovala polovina dozorčí rady ČSA. Noví členové včetně předsedy Václava Nováka zatím minulou radou schválenou restruktualizaci neposvětili.   

"Nemáme zatím dostatečné množství informací. Každý den, který se ušetří, je ale pro firmu dobrý. Je možné, že kroky budou razantnější, než byl původní plán," řekl nový předseda rady Václav Novák pro iDnes.

Původně bylo plánováno, že firmu opustí celkem 860 lidí, což by představovalo zhruba pětinu všech zaměstnanců ČSA.

ČSA jsou aktuálně v procesu privatizace. Jediný zájemce Unimex - Travel Service má předložit cenovou nabídku do konce září. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba se proces privatizace dotáhne navzdory spekulacím do konce.

Do té doby se nebude měnit ani management prezidenta Radomíra Lašáka. O změnách ve vedení firmy se prý dá hovořit jen v případě, že se aerolinie neprodají.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!