Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V horku jako s alkoholem v krvi. Jak zvládnout kolony v úmorném vedru?

Ekonomika

  9:00
PRAHA - S příchodem letních prázdnin lze na tuzemských silnicích očekávat intenzivnější provoz a s ním spojené kolony, obzvláště na modernizovaných úsecích dálnic. Mnohahodinové čekání v nich v kombinaci s parným počasí dokážou cestování velmi znepříjemnit. Server Lidovky.cz tak přináší souhrn rad, jak dlouhé čekání v autě za parného počasí co nejlépe zvládnout.

Horko v autě, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pít a pít - vodu

Pití vody

Málokdo ví, že při řízení v úmorném horku se tělo chová, jako by bylo posilněno 0,2 promile alkoholu. Řidiči by tak vždy měli mít po ruce vodu a pít ji v maximální míře – denně alespoň kolem tří litrů. Rovněž by neměli vyjíždět alespoň bez malé svačiny pro případy, že by se na cestách neočekávaně zdrželi.

Pravidelné přestávky

Přestávka v autě, ilustrační foto.

Pokud to jen trochu jde, doporučují dopravní experti jízdu v noci. Zároveň ale dodávají, že řidiči nesmí podcenit faktor únavy, který je dle nich častou chybou vedoucí k haváriím i přes den. Nejhorší je údajně úsek mezi první a třetí hodinou – a je jedno, jestli po půlnoci či po obědě. Šoféři by tak měli absolvovat pravidelné zastávky. Velké riziko prý číhá i před cílovou destinací, kdy už řidiči přemýšlejí nad jinými věcmi než pouze řízení.

Pozor na klimatizaci

Klimatizace v autě, ilustrační foto.

Klimatizace v autě je bezesporu účinný pomocníkem v boji s vysokým teplotami. Nemělo by se to s ní však přehánět. Rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou by neměl přesahovat sedm, maximálně deset stupňů, aby posléze nedošlo k teplotnímu šoku. Optimální je nastavit klimatizaci na 21 až 23 stupňů Celsia.


Dostatek pohonných hmot

Česká obchodní inspekce v červenci našla různé nedostatky bezmála u každé...

Zní to možná úsměvně, ale podle odborníků motoristé tuto skutečnost nejednou podcenili. V momentě, kdy v důsledku rozsáhlé havárie uvíznou na několik hodin v koloně a od nesnesitelného horka si ulevují klimatizací, se ovšem velmi lehce může stát, že po delší době pohonné hmoty spotřebují. Doporučuje se tak vyjíždět s alespoň polovinou nádrže.

Léky a mobilní aplikace

Mobilní aplikace Záchranka umožňuje přivolání pomoci jedním stiskem.

Vedle předepsaných léků doporučují odborníci z ministerstva dopravy disponovat také mobilní aplikací Záchranka. Její výhoda spočívá v tom, že dojde-li ke zdravotnímu problému někoho z cestujících, dokáže na základě jediného stisknutí přímo lokalizovat, kde přesně se dotyčný nachází.

Hračka pro děti

Hračka pro děti do auta, ilustrační foto.

Pro případy stání v kolonách by řidiči měli dále mít třeba nabíječku na mobil, aby mohli neustále přijímat aktuální informace, a hračku pro děti. Ta by měla být především bezpečná do auta a zároveň zabavit ratolesti co nejdéle.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...