17. července 2013 11:38 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Itálii řidiči u dálnic nenatankují, stávka potrvá do pátku

V Itálii stávkují pumpaři. Na stojanu římské benzinky je napsáno palivo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Itálii stávkují pumpaři. Na stojanu římské benzinky je napsáno palivo... | foto: Reuters

ŘÍM V Itálii už od úterního večera nefungují čerpací stanice podél dálnic, protože jejich zaměstnanci zahájili třídenní stávku na protest proti vysokým cenám benzinu. Stávka, která potrvá až do pátečního rána, má vládu přimět, aby více tlačila na producenty a donutila je ceny snížit. Stávka nyní řidiče citelně postihne, protože po dálnicích proudí statisíce lidí na letní dovolené.

Itálie má hned po Holandsku nejdražší benzin v Evropě. V průměru se tam nyní prodává za 1,836 eura (47,70 Kč) za litr; nafta je dokonce v rámci Evropy vůbec nejdražší - v průměru stojí 1,739 eur (45,20 Kč) za litr.

Provozovatelům čerpacích stanic se rostoucí ceny benzinu nelíbí: snižují se tak jejich výdělky a kvůli riziku zavírání benzinek prý hrozí, že o práci přijdou tisíce lidí. Za drahé palivo viní i vládu, která podle nich jen nečinně přihlíží a počítá zisky z vysoké spotřební daně, která činí asi 60 procent koncové ceny za jeden litr. Ministr hospodářského rozvoje Flavio Zanonato v úterý vyzval firmy, aby při tvorbě své cenové politiky vzaly v úvahu současnou situaci v zemi, která je nyní v nejdelší recesi od druhé světové války.

Čerpacích stanic je moc, tvrdí ministr

Poznamenal však rovněž, že za růst cen může "převážně" zvyšování cen ropy na trzích a rozdíl mezi cenami u čerpacích stanic v Itálii a v dalších evropských zemích je podle něj minimální. Zanonato zároveň odmítl, že by za vysokými cenami byla spotřební daň: podle něj je spíš třeba se zamyslet nad přebujelou sítí čerpacích stanic.

Na stávce se podílejí tři odborové svazy a uzavřené benzinky mohou představovat velký problém, zvláště v letní sezoně. Servery evropských automotoklubů radí, aby měli řidiči mířící do Itálie v autě kanystr s nejméně deseti litry paliva. I když se jim podaří najít otevřenou čerpací stanici, dají se čekat velmi dlouhé fronty.

Lidovky.cz, ČTK