17. prosince 2009 19:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Litoměřicích překlenul Labe nový silniční most, odolá i stoleté vodě

V Litoměřicích slouží od 17. prosince řidičům nový most přes řeku Labe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Litoměřicích slouží od 17. prosince řidičům nový most přes řeku Labe. | foto: ČTK

LITOMĚŘICE V Litoměřicích od dnešního dne řidičům slouží nový most přes Labe. Napojil město přímo na dálnici D8 a má odlehčit dosud jedinému litoměřickému Tyršovu mostu, který byl velmi přetížený.

Stavba mostu i s kruhovými křižovatkami a silnicemi k němu stála 1,6 miliardy korun. Investorem byl Ústecký kraj, který peníze získal od státu, evropských fondů a část zaplatil z vlastního rozpočtu. Most je dlouhý 582 metrů a široký 15 metrů.

Hejtmanka Jana Vaňhová ČTK řekla, že most nejen ulehčí přetížené
dopravě, ale byl na základě zkušeností z povodní v roce 2002 vyprojektován tak, aby sloužil i jako protipovodňová ochrana. I při tak velkých povodních prý může stále spojovat oba břehy Labe.

Krajský radní pro dopravu Jiří Šulc dnes na slavnosti uvedl, že při stavbě mostu zahynuli dva lidé. Most ponese jméno jméno letce z druhé světové války generála Františka Chábery. Na jméně se jednomyslně shodla komise, která posuzovala návrhy od veřejnosti.

Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč tvrdí, že pro město jde o stavbu století. Uvedl, že starý a současným dopravním podmínkám nevyhovující Tyršův most bude příští rok slavit 100 let od svého vzniku.