30. října 2017 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Německu jezdí první autobus bez řidiče. Z nádraží do lázní sveze 12 cestujících

Deutsche Bahn zahájily v německém městě Bad Birnbach provoz autonomního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deutsche Bahn zahájily v německém městě Bad Birnbach provoz autonomního... | foto: ČTK/APČTK

BAD BIRNBACH/PRAHA Bavorské lázeňské městečko Bad Birnbach má novou technologickou atrakci. Dopravce Deustche Bahn začal na pravidelné lince jezdit malým autobusem bez řidiče, který přepravuje cestující na zhruba 700 metrů dlouhé lince od nádraží k lázním.

Autobus od francouzské firmy EasyMile cestuje po naprogramované cestě sám, jeho technologie ale ještě není schopná spolehlivě vyřešit překážky například v podobě vozů zaparkovaných v cestě. V případě problémů tak musí řízení převzít člověk.

Vozidlo má v první fázi omezenou maximální rychlost na 15 km/h. Autobus má celkem šest sedaček a pojme ještě dalších šest stojících cestujících. Osmiminutová jízda je nyní zdarma.

Deutsche Bahn zahájily provoz autonomního autobusu.
Deutsche Bahn spustily provoz autonomního autobusu. Představení se účastnil i...

Pokud se autonomní vůz osvědčí, zvažují Deustche Bahn jeho nasazení v dalších městech včetně Hamburku.

Malé autonomní autobusy najdou využití hlavně v předměstských oblastech, kde je menší množství cestujících a investice do tradičních velkých autobusů s řidičem by se tak dopravcům nevyplatila.

kopMichal Kopřiva

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!