18. října 2014 9:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Němečtí strojvůdci bojují za vyšší mzdy. Stávka se dotkne i Česka

Němečtí strojvůdci bojují za vyšší mzdy. Stávka se dotkne i Česka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němečtí strojvůdci bojují za vyšší mzdy. Stávka se dotkne i Česka | foto: Reuters

BERLÍN Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn v sobotu v 02:00 SELČ rozšířili stávku v nákladní dopravě i na osobní vlaky. Dopady sporu odborového svaz německých strojvůdců GDL s DB o zvýšení mezd pocítí i cestující z České republiky, kteří během víkendu plánují využít na cestu do Německa některý z dálkových železničních spojů.

Stávka má skončit až v pondělí ve 4:00 SELČ.

Němečtí strojvůdci stávkovali od konce srpna již čtyřikrát. Poslední čtrnáctihodinová stávka skončila ve čtvrtek a narušila i spojení mezi Prahou a Berlínem. Právě na této trati musí cestují podle Českých drah počítat s tím, že vlaky typu EuroCity či EuroNight ve směru z Česka skončí v Drážďanech, odkud budou tyto spoje zpět na Prahu vyjíždět.

Dopady sporu odborového svaz německých strojvůdců GDL s DB o zvýšení mezd...

 

Vlaky na úseku mezi Prahou a saskou metropolí by tedy měly jezdit bez omezení.

Cestující mohou chtít jízdné zpět

První vlakem, kterého se omezení dotklo, byl spoj EuroNight 456 Phoenix, který má z Prahy pravidelný odjezd v 18:29. Ten ještě v pátek večer skončil v Drážďanech, odkud byla jeho další cesta do Berlína odřeknuta. Cestující mohou kvůli stávce bez sankcí požádat o vrácení jízdného.

ČTĚTE TAKÉ:

Odboráři se snaží prosadit zvýšení platů o pět procent a zkrácení pracovní doby z 39 na 37 hodin týdně. GDL v pátek prohlásil, že svaz je v případě konstruktivních rozhovorů připraven k ústupkům. Vedení DB mezitím předložilo nový návrh a zároveň vyzvalo k ukončení stávky. Již dříve DB dala na vědomí, že požadavky odborů jsou nesplnitelné a že nabízí zvýšení mezd o dvě procenta.

Němečtí strojvůdci bojují za vyšší mzdy. Stávka se dotkne i Česka

V novém návrhu DB podle DPA nabízí třístupňové zvýšení mezd v příštích 19 měsících o celkem pět procent. V příštím roce chce také přijmou dalších 200 strojvůdců, což by mělo zlepšit plánování směn. Nabídka je určena výhradně pro strojvedoucí, dráhy jsou však připravené jednat o mzdách také pro další profesní skupiny.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz