29. srpna 2014 10:28, aktualizováno  12:32 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Německu stávkují piloti, zrušeno je 116 letů

Letouny německého nízkonákladového dopravce Germanwings. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letouny německého nízkonákladového dopravce Germanwings. | foto: Reuters

BERLÍN Na 15 000 cestujících zasáhla stávka pilotů německých nízkonákladových aerolinek Germanwings. Šestihodinová protestní akce, která skončila vpátek v poledne, donutila leteckou společnost zrušit 116 spojů, další lety mají několikahodinové zpoždění.

Piloti nevylučují, že stávka se bude kvůli sporu o důchodový prorgam v dalších dnech opakovat. Společnost Lufthansa, která je stoprocentním vlastníkem Germanwings, vyzývá piloty k návratu k jednacímu stolu.

ČTĚTE TAKÉ:

Germanwings měly v době stávky vypravit celkem 164 letů, zrušeno jich tak je kolem 70 procent. Aerolinky se snaží zachovat především spoje směřující do oblastí, kde Němci tráví dovolenou, a další mezinárodní spojení. Některé lety také byly odloženy na dobu po skončení stávce, takže se uskuteční s několikahodinovým zpožděním.

Místo letadel vlaky a autobusy

Náhradní letový řád počítá se zachováním spojení mezi Německem a Českem. Bez komplikací se uskutečnil ranní let z Düsseldorfu do Prahy, který přistál na Letišti Václava Havla v 08:39 SELČ. Zrušen nebyl ani let z Hamburku do Prahy krátce před polednem.

Cestujícím, kteří v pátek s Germanwings nemohou letět, společnost doporučila využít na vnitroněmeckých linkách vlaky nebo autobusy, případně zdarma přeložit letenku na jiný termín. Část cestujících také přepravila do cílových míst letadla Lufthansy. Zatím není jasné, jaké hospodářské dopady bude stávka mít.

Důvod stávky? Důchodový program

Stávka se koná kvůli vleklému sporu mezi piloty a vedením Lufthansy o program předčasných odchodů do důchodu. Aerolinky totiž chtějí zrušit ustanovení kolektivní smlouvy, podle něhož mohou piloti odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než budou mít nárok na starobní důchod. Odborový svaz Vereinigung Cockpit (VC) se zrušení programu brání a hrozí dalšími stávkami, pokud Lufthansa neustoupí.

VC kvůli sporu o důchodový program uspořádal stávku už letos v dubnu. Protest tehdy trval tři dny, zasáhl všechny aerolinky ze skupiny Lufthansy a vedl ke zrušení 3800 letů. Dubnová stávka postihla 425 000 cestujících a způsobila Lufthanse škody v řádu desítek milionů eur.

Dnes zástupci VC sdělili deníku Bild, že nevylučují další stávky v následujících dnech. Protestní akce by se mohly dotknout Germanwings, ale i letů Lufthansy a nákladního dopravce Lufthansa Cargo. "Chceme vedení Lufthansy trochu popíchnout, abychom ho přiměli ke kompromisu," řekl Bildu mluvčí VC.

Vedení Lufthansy naopak vyzývá odbory k uměřenosti. "Stávka ještě žádný spor o zaměstnanecké výhody nevyřešila," řekl mluvčí Lufthansy a zároveň vyzval VC, aby zastavil protestní akce a vrátil se k jednacímu stolu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz