Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V nových modrých zónách budou moci parkovat i nerezidenti. Až po dobu tří hodin

Parkování v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkování v Praze | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA V nových modrých zónách v Praze 5, 6 a 8 budou moci až tři hodiny parkovat i lidé, kteří v nich nebydlí. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. V Praze 1 až 3 a 7 bude platit zatím stávající systém, kdy je možné si koupit parkovací lístek na dvě či deset hodin na úřadě.

Až tříhodinové parkování nových modrých zónách si budou moci řidiči zaplatit přes mobil prostřednictvím takzvaných virtuálních parkovacích hodin na webu Parkujvklidu. „Dnes nebo v nejbližších dnech by měly fungovat alespoň za účelem přednastavení si údajů v mobilu,“ dodal mluvčí magistrátu. Parkovné bude nastaveno jako maximální podle cenových pásem, nejvýše tedy podle ceníku 80 korun za hodinu.

Pravidla pro parkování v zónách určuje magistrát, městské části měly možnost je připomínkovat. I tak se výsledek některým nelíbí. „Možnosti parkování nerezidentů zcela rezignuje na původní důvod zavádění zóny placeného stání v centru Prahy. Tím byla ochranná funkce rezidentů tam, kde z charakteristiky uliční sítě a zástavby vyplývá nedostatek parkovacích míst,“ řekl ke změně místostarosta Prahy 1 Richard Bureš (ODS).

Jeho městské části a Prahy 2 se změna dotkne od poloviny příštího roku, kdy úřad přestane prodávat parkovací lístky. Praha 3 a Praha 7 skončí v listopadu. Parkování na dvě hodiny ve starých zónách stojí v současné době 120 korun, na deset (od 08:00 do 18:00) 400 korun.

Podle Bureše změna nebyla s městskými částmi projednaná a Praha 1 s ní nesouhlasí. Podle mluvčí Prahy 5 Heleny Šmídové ale novinka s městskými částmi, kterých se aktuálně týká, projednaná byla. „Tato možnost neovlivní dostatek míst pro rezidenty, protože jde o krátkodobé zaparkování a zároveň umožní navštívit danou oblast,“ řekla na dotaz ČTK. Také podle vedoucí oddělení komunikace Prahy 6 Libuše Stokláskové bude opatření užitečné, umožní parkovat příbuzným, přátelům nebo řemeslníkům.

Parkovací zóny začaly v Praze fungovat v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, a 7, většinu Prahy 3 a části Prahy 16. V srpnu se rozšíří na Jarov v Praze 3, Prahu 5, 6 a 8. Původně měly být letos rozšířeny ještě na Prahu 4 a 9, avšak radnice od jejich spuštění zatím ustoupily. Kdy a zda tu budou zavedeny, není zatím jasné.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!