7. dubna 2009 17:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Ostravě vyrobili rekordně dlouhý most

Necelých 41 metrů měří nejdelší most, který vyrobila ostravská společnost Vítkovice Power Engeneering.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Necelých 41 metrů měří nejdelší most, který vyrobila ostravská společnost Vítkovice Power Engeneering. | foto: Vítkovice Holding a.s.

OSTRAVA Společnost Vítkovice vyrobila rekordně velkou mostní konstrukci pro železniční most na trati Stříbro - Planá u Mariánských Lázní na Chebsku. Měří zhruba 41 metrů, jeho výška přesahuje čtyři metry a hmotnost činí 93 tun. Objednatelem stavby mostu je Správa železniční a dopravní cesty. Hodnotu zakázky firma neuvedla.

"Mostní rekordman je sice o deset tun lehčí než most, který Vítkovice dodaly v říjnu 2008 do Sokolova, je ale o šest metrů delší než jeho předchůdce. Mostní konstrukce je navíc zajímavá tím, že má spodní oblouk, ačkoli obvykle bývá na mostech oblouk horní," dodala mluvčí společnosti Eva Kijonková.

Necelých 41 metrů měří nejdelší most, který vyrobila ostravská společnost Vítkovice Power Engeneering.

Kvůli svým rozměrům byl most vyráběn na dvou pracovištích najednou. Celá mostní konstrukce si vyžádala také speciální přepravu. Nakládka trvala několik hodin, přeprava čtyři dny. Nyní už bude most přímo na místě určení velkým jeřábem uložen na spodní stavbu, dodala Kijonková.

Strojírenská skupina Vítkovice se výrobou mostů zabývá 150 let. V posledních letech dodává podle Kijonkové přemostění zejména pro dálnice a železnice. Mostní konstrukce se stále častěji kompletují už u výrobce. Most pro železnici u Stříbra je za posledního půl roku podle Kijonkové druhým takto velkým produktem VPE.

Most, který dodaly Vítkovice v roce 2008 do Sokolova, byl umístěn přes řeku Svatavu na železniční trati Chomutov - Cheb. Ocelová konstrukce vážila 103 tun, což byla zatím nejtěžší mostní konstrukce, jakou kdy vítkovická mostárna expedovala. Délka mostu dosáhla 35 metrů a šířka 5,8 metru.

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…