Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Praze 1 a 2 začíná platit nový systém parkovacích zón, končí karty za okny

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Na území Prahy 1 a 2 v neděli začíná platit nový elektronický způsob platby a kontroly v rámci parkovacích zón. Řidiči už nebudou mít za okny parkovací karty, ale zaregistrují na radnici registrační značku svého vozu. Fungovat začínají rovněž nové parkovací automaty a v ulicích byly instalovány nové značky. Stejný systém byl loni zaveden na Praze 5, 6 a 8.

Na území Prahy 1 a 2 se objevilo celkem 214 nových parkovacích automatů a přibližně 6800 nových dopravních značek. Nové značky byly do sobotní půlnoci přelepeny a neplatily. Všechny přelepy budou podle Vladimíra Bystrova, mluvčího firmy Eltodo, která se o zóny stará, odstraněny tak, aby v neděli byly všechny platné.

Nové automaty s možností platit kartou nahradí v ulicích ty současné. Řidiči v centru museli dosud mít za oknem auta parkovací kartu a vozy kontrolovali strážníci. V novém systému řidič na radnici zanese do systému registrační značku vozu a zaplatí 1200 korun. 

Pokuty až 2000 korun

Ulicemi pak bude projíždět auto s kamerami, které bude značky snímat a odesílat do systému, který přestupky vyhodnotí. Pokuty uděluje magistrát. Pokud je řidič přistižen na místě, zaplatí pokutu od 400 až do 2000 korun.

Nový elektronický systém kontroly začal platit loni v Praze 5, 6 a 8. V příštím roce přejdou na nový systém radnice Prahy 3 a 7.

První zóny začaly v Praze fungovat v současném systému v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16. Samy si je provozují radnice v Praze 13, 16 a 22.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Pronájem chaty 2+1, 70m2, Březová-Oleško, Praha západ
Pronájem chaty 2+1, 70m2, Březová-Oleško, Praha západ

V Propustku II., Březová-Oleško - Oleško, okres Praha-západ
15 000 Kč/měsíc