9. listopadu 2012 12:05, aktualizováno  13:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Praze nouzově přistál obří airbus z Dubaje, cestující zemřela

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PRAHA Na pražském Letišti Václava Havla neplánovaně přistál obří Airbus A380 společnosti Emirates mířící z Dubaje do Amsterodamu. Důvodem byly zdravotní komplikace jedné z cestujících. Přivolaným lékařům se ženu nepodařilo zachránit.

Největší osobní dopravní letoun světa ruzyňském letišti přistál v 11:25. „Důvodem byl nepříznivý zdravotní stav jedné z cestujících. V tuto chvíli je na místě záchranná služba,“ oznámila serveru Lidovky.cz před polednem mluvčí letiště Eva Krejčí.

Ve 12:09 prohlásili přivolaní lékaři ženu za mrtvou. „Od doby, kdy letadlo přistálo, probíhala resuscitace, nicméně cestující už nebylo možno pomoci,“ sdělila mluvčí o čtvrt hodiny později. Ve 13:16 letadlo odletělo do Amsterodamu.

Airbus A380, který je největším strojem určeným po přepravu cestujících, v Praze obvykle nepřistává. Poprvé se zde představil loni v říjnu u příležitosti 45. výročí působení německé letecké společnosti Lufthansa v Česku.

Podle mluvčí ale letadla této velikosti mohou v Praze přistávat, letiště na ně má certifikaci. Airbus A380 je dlouhý 73 metrů, rozpětí křídel má 80 metrů a pojme až 880 cestujících. V luxusní verzi letadla mají cestující k dispozici vlastní postel, bar, společenskou místnost nebo tělocvičnu.

Společnost Emirates je největším provozovatelem těchto letadel, jeho flotila čítá 22 airbusů A380.

mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz