Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V ranní špičce s autem na D1? To raději jeďte vlakem

Kolona na dálnici D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolona na dálnici D1. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Hustý provoz a kolony. Ty jsou na opravované dálnici D1 reálnou hrozbou především v ranní špičce a na začátku a konci víkendu. Kdo se obává zdržení, může auto nechat v garáži a vydat se na cestu vlakem nebo autobusem.

V neděli se opět rozjely obávané opravy na dálnici D1. Kromě ranní špičky je dálnice vytížená především v neděli odpoledne ve směru na Prahu a v pátek odpoledne v opačném směru. V těchto dnech proto musí řidiči počítat s hustším provozem nebo se zdržením. O kolonách by měly informovat světelné tabule na mýtných branách.

Opravy D1

Na uzavřené polovině dálnice se od 24. března vyměňuje cementobetonový povrch a staví se nové dálniční nadjezdy. Práce probíhají v úsecích mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem (kilometr 112 až 104) a mezi Hořicemi a Loktem (kilometr 75 až 66). Od neděle 6. dubna se začne opravovat navíc ještě úsek Šternov – Psáře. Kvůli opravám musí řidiči zpomalit na 80 km/h. Opravy potrvají až do konce stavební sezóny.

Kdo se chce kolonám úplně vyhnout, může jet vlakem. České dráhy jsou na příliv pasažéru přichystány. "Očekáváme, že k většímu zájmu o železniční dopravu může dojít v příštích týdnech, kdy mohou nastat dopravní komplikace a lidé získají osobní zkušenost s prodloužením cesty po dálnici," uvedl Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení ČD. Vlaky jsou podle něj připraveny na větší nápor, v případě nutnosti České dráhy posílí spoje.

Loni počet cestujících rostl

Společnost Student Agency, jež na trase Praha – Brno vypraví až 70 autobusů denně, zavedla pro případ zpoždění systém kompenzací pro cestující. Pokud se spoj zpozdí více než o 30 minut, dostane cestující slevu 25 procent z jízdného. Při více než hodinovém zdržení pak společnost vrací všechny peníze.

"Komplikace jsme zaznamenali hlavně minulý týden, kdy probíhaly instalace svodidel a provoz vedl pouze v jednom pruhu," řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Kvůli omezením se o 20 minut zpozdila více než čtvrtina spojů. Od pondělka se ale situace postupně zlepšuje, se zdržením do 15 minut se cestující mohou setkat především v ranní špičce ve směru na Prahu. "Odlivu cestujících se neobáváme. Naopak v loňském roce, kdy také probíhaly opravy, počet cestujících na této trase rostl," sdělil Ondrůj.

Řidiči si za zdržení můžou sami

Podle Ředitelství silnic a dálnic by však při dodržování pokynů neměly na dálnici D1 vznikat žádné komplikace. "Pokud budou řidiči dodržovat střídavou jízdu a rychlost do 80 km/h, provoz by měl být plynulý. Samozřejmě se mohou vyskytnout problémy, které neovlivníme. Opravy dálnice byly koncipovány tak, aby řidiči nemuseli využívat objížděk po místních komunikacích, takže sjíždět z dálnice řidičům nedoporučujeme," sdělil serveru Lidovky.cz Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic.

Na dálnici D1 se na některých úsecích jezdí pouze na jedné polovině, kde vedou dva zúžené pruhy ve směru na Prahu a dva pruhy na Brno. Ředitelství silnic a dálnic kvůli bezpečnosti ve zúžených úsecích instaluje dopravní značku přikazující sřídavou jízdu. „V místě, kde bude tato značka osazená, bude nutné dodržovat střídavou jízdu tak, aby se minimalizovala situace, kdy pojedou dvě vozidla vedle sebe,“ vysvětluje generální ředitel ŘSD Jiří Mayer na stránkách podniku.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!