Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ikonické letiště, kde se přistává nad pláží, zničil hurikán Irma. Opravy už ale finišují

Letadlo přelétává nad pláží Maho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo přelétává nad pláží Maho. | foto: ČTK/Abaca

PRAHA Mezinárodní letiště princezny Juliany na karibském ostrově Svatý Martin by se mělo otevřít už 10. října. V sobotu to oznámila tamní ministryně turismu Melissa Arrindel-Doncherová. Dopravní tepna byla před měsícem poničena hurikány Irma a Maria. Letiště je proslulé zejména svou blízkostí k pláži Maho, kde mohou těsně nad hlavami turistů přistávat obrovská letadla.

Provoz plánuje obnovit i společnost Winair, která sídlí na Svatém Martinu. Ta plánuje znovu zřídit své obvyklé letové linky na ostrovy Saba, Svatý Eustach, Svatý Bartoloměj a Svatý Kryštof. K prvním letům by mělo dojít 6. října.

Nizozemský přepravce KLM zároveň znovu spustí pravidelnou linku z amsterdamského Schipholského letiště na Svatý Martin. Linka bude létat dvakrát týdně a spustit by se měla 29. října.

Ostrov Sv. Martin v minulosti poničily hurikány Irma a Maria, největší škody utrpěly zejména budovy a infratrukura. Ministryně turismu Doncherová prozradila, že ještě 30. září se předpokládalo, že opravy budou trvat zhruba 8 měsíců.  „Letiště zrekonstruujeme, bude nám ale trvat měsíce, než bude obnoveno do svého původního stavu,” řekla ministryně.

„Plot po celém obvodu letiště byl zničen a všechny čtyři přístupové tunely k letadlům utrpěly značné škody. Nástupní můstky byly odfouknuty a jejich kovové dveře tlakem vyraženy,“ popisuje škody oficiální stránka Karibského cestovního ruchu. Poškozeny byly také signální světla na přistávací dráze. Ranvej byla kompletně pod vodou.

„Větší část střechy hlavního terminálu byla také zničena, letová hala tak byla vystavena rozmarům počasí a voda tak zatopila všechny čtyři patra letiště,“ uvádí web.

Letiště princezny Juliány poničené hurikány.
Letadlo přelétává nad pláží Maho.

Letiště princeny Juliány bylo v minulosti označeno za jedno z nejděsivějších letišť na světě. Má tak krátkou přistávací dráhu, že obří letadla musí přistávat těsně za plotem. Přitom nalétají od moře, takže jejich přiblížení k pláži je maximální. Z pláže Maho se stala oblíbenou turistickou destinací milovníků letadel i turistů, kteří se chtějí tlakovou vlnou letadel nechat „odhodit“ do moře.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.