19. března 2010 12:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V roce 2014 metrem do Motola? Stavbaři začali prodlužovat linku A

Plánované prodloužení linky A pražského metra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plánované prodloužení linky A pražského metra. | foto: Magistrát hlavního města Prahy

PRAHA Výstavba nové části linky A pražského metra odstartovala podle plánů. Na Vypichu se už buduje první část tunelu. O nové čtyři stanice, tedy dalších zhruba šest kilometrů, by se linka měla prodloužit do čtyř let. Náklady se odhadují na 18,7 miliardy korun.

"Pracovat už jsme tam začali. Oficiálně ale výstavbu zahájíme až na konci března," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Metrostav František Polák, která má prodloužení metra na starosti společně s firmou Hochtief CZ.

Nové stanice Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol navážou na v současnosti poslední stanici linky A v západním směru - Dejvická. Prodloužení metra by mělo zlepšit dopravní obslužnost na Praze 6 a zejména zajistit lepší spojení do nemocnic Motol a Na Homolce.

Pokud nenastanou nepředpokládané technické problémy, příjde stavba na 18,7 miliardy korun. Asi osmi miliardami na prodloužení metra přispěje Evropská unie, zbylých více než deset miliard musí uvolnit Praha.

Na Ruzyň z centra za půl hodiny?
Do budoucna magistrát teoreticky počítá s tím, že by linka A mohla pokračovat až na letiště Ruzyně. Nejprve by se metro prodloužilo o další 4,3 kilometrů dlouhou etapu stanicemi Bílá Hora, Dědina a Dlouhá Míle a nakonec by se vybudoval poslední úsek vedoucí až na letiště.

Čtěte také:

Celkem by se tak linka prodloužila o 12,8 kilometrů. Na Ruzyň by tak cesta z Václavského náměstí trvala metrem necelou půl hodinu.

Problémem jsou ale peníze. Spíše než budování metra na letiště je pravděpodobnější, že město bude investovat do stavby zcela nové linky metra D ze sídliště Písnice na jihu Prahy na náměstí Míru v centru města.  A to i proto, že na Ruzyň by v budoucnu měla vést železniční rychlodráha a s metrem by se tak kryla. Realizaci této stavby ale taktéž brzdí nedostatek financí.

A jak budou vypadat nové stanice?

Červený vrch
Stanice Červený Vrch bude situována pod ulicí Evropskou, v prostoru mezi křižovatkami ulic Evropská – Arabská a Evropská – Horoměřická. Nástupiště bude ležet v hloubce asi 28 metrů.

Veleslavín
Stanice Veleslavín bude vybudována v prostoru mezi stávající železniční tratí Českých drah a východním úsekem ulice K Červenému Vrchu, se středem přibližně pod ulicí Evropská.

Petřiny
Stanice Petřiny se postaví pod ulicí Brunclíkovou se středem přibližně v prodloužení ulice Fajmanové. Nástupiště stanice bude 38 metrů pod terénem a vcházet se do něj bude před křižovatku s ulicí Na Petřinách.  

Motol
Stanice Motol je naplánovaná severně od ulice Kukulovy u severního vstupu do areálu nemocnice Motol. Bude se jednat o stanici povrchovou s částečným překrytím. Stanice je vybavena jako koncová s kolejištěm pro obrat i deponování souprav.

spaŠárka Pálková
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...