21. ledna 2015 12:51 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V roce 2022 budou v Praze jen ’chytré’ semafory. Teď je jich půlka

Semafor (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Semafor (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Semafory v Praze budou kompletně obnovené do roku 2022. Od tohoto data budou všechna světla řízena centrálně. To znamená, že vždy zareagují na aktuální stav dopravy.

Nyní je výměna světlených zařízení přibližně v polovině.

Od roku 2007 technici v hlavním městě vyměnili 107 z celkem 640 zařízení, která jsou v současné době v provozu, další se stavěla už jako moderní. Centrálně řízených semaforů je v Praze 329.

ČTĚTE TAKÉ:

Přesnou částku, kterou Praha na obnovu semaforů vydá, údajně nelze určit.

„Modernizace se provádí i v rámci celkové rekonstrukce ulic, v rámci Akce BESIP nebo Praha bezbariérová,“ řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Například úpravy spojené s otevřením tunelu Blanka vyjdou asi na 50 milionů korun, kromě semaforů ale zahrnují také úpravy komunikací nebo vybudování chodníků.

Světla s odpočítáváním

Moderní semafory, které v Praze postupně nahrazují původní, mají samostatná návěstidla pro automobily, tramvaje, cyklisty a chodce. Pro automobily mají navíc kromě plných kruhových signálů i směrové a vyklizovací šipky.

Programují se pro každý směr jízdy a chůze zvlášť a většinou reagují na dopravu v reálném čase podle okamžité poptávky. Některé semafory jsou navíc doplněny odpočítávadly času, které ukazují čas do zhasnutí červeného nebo zeleného světla na přechodech pro chodce.

Obnovují se také oblastní řídící ústředny, kterých je v Praze celkem jedenáct.

„Připojení světelné signalizace k moderní oblastní dopravní řídicí ústředně umožňuje přímé řízení z hlavní dopravní řídicí ústředny, která je jednou z nejmodernějších v Evropě,“ doplnil šéf Technické správy komunikací Ladislav Pivec.

Semafory v Praze staví či obnovuje TSK, za jejich provoz pak odpovídá firma Eltodo jako součást smlouvy na správu osvětlení za 163 milionů korun, kterou s ní uzavřel pražský magistrát před koncem loňského roku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!