25. ledna 2011 14:08 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V superkoncepci jižním Čechám chybí silnice R3 vedoucí na hranice

Českou republiku zavalil sníh. Komplikoval také dopravu na dálnici D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českou republiku zavalil sníh. Komplikoval také dopravu na dálnici D1. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE V takzvané superkoncepci ministerstva dopravy, jež popisuje plánovanou výstavbu silnic po celé zemi, chybí Jihočeskému kraji rychlostní silnice R3 navazující na budovanou dálnici D3.

Tato silnice by přitom kraji zajistila napojení na hranice a dál na evropskou dálniční a silniční síť. "Budeme požadovat, aby tento úsek byl připojen k PPP projektu dálnice D3," řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Martin Kuba (ODS).

Strategický materiál ministerstva dopravy počítá s vybudováním dalšího úseku dálnice D3 formou PPP projektu, kdy by stát spolupracoval se soukromým sektorem. Zahrnuje také sanaci skály v Českém Krumlově a propojení okruhů v krajském městě.

Čtěte také

Ministerstvo se podle Kuby zavazuje, že tyto akce dokončí. Mezi nové akce, s jejichž realizací by se mělo začít po roce 2012, na jihu Čech patří vybudování dalšího úseku R4 mezi Čimelicemi a Miroticemi, obchvat Lišova na silnici I/34, obchvat Strakonic na silnici I/22, úsek Pištín - České Vrbné na silnici I/20 a obchvat Chýnova na silnici I/19.

Celkové náklady na tyto stavby se pohybují kolem 5,3 miliardy korun.

Budovat se začne 2013, ještě budou doplňovací návrhy
Budovat se budou od roku 2013 do 2017. "My budeme ještě navrhovat, aby do superkoncepce byl zahrnut obchvat křižovatky Lety, která by zlepšila průjezd po silnici R4 do Středočeského kraje," podotkl náměstek. Letská křižovatka patří k nebezpečným místům na silnici R4. Navíc je pro tuto stavbu již rozpracována projektová dokumentace.

Podle Kuby by bylo možné ušetřit například na stavbě úseku mezi Miroticemi a Čimelicemi. Stavba by měla stát zhruba 2,3 miliardy korun. Pokud by se silnice nestavěla čtyřproudová, ale jen se dvěma jízdními pruhy, mohl by se realizovat obchvat nedaleké křižovatky Lety, dodal Kuba.

Lidovky.cz, ČTK