Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Válka dopravců? Jízdenky za korunu od FlixBusu prošetří antimonopolní úřad

Autobus společnosti FlixBus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus společnosti FlixBus. | foto: FlixBus

BRNO Konkurenčním bojem mezi českými dopravci se opět bude zabývat antimonopolní úřad. Ten dostal podnět k prošetření kampaně tuzemské pobočky FlixBusu, který nabízel přes svou mobilní aplikaci vnitrostátní jízdenky za korunu.

„Podnět v této věci jsme obdrželi a zabýváme se jím,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda. Podrobnosti ale odmítl komentovat, dokud nebude šetření dokončeno. To může trvat týdny až měsíce.

ÚOHS tedy nezveřejnil ani kdo za podnětem stojí. Hlavní konkurent Flixbusu, RegioJet Radima Jančury, odmítá, že by akci u antimonopolního úřadu napadl.

„Určitě jsme žádný takový podnět za Student Agency nebo RegioJet nepodávali a nevidíme důvod, proč by to měl šetřit ÚOHS,“ reagoval mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj. „Jedná se o běžnou marketingovou akci, nejde o dotovaného dopravce a podobné akce realizuje RegioJet také,“ dodal.

Pavel Prouza, šéf Flixbusu pro Česko a Slovensko.
Společnost Student Agency si pořídila 45 autobusů Irizar i8. Na snímku majitel...

Podání podnětu odmítly i České dráhy, jejichž vlakům dopravce také konkuruje. Kromě „žlutých“ autobusů však mohl FlixBus svou nabídkou popudit i jiné menší autobusové dopravce, s kterými na vnitrostátních linkách soupeří.

Samotný FlixBus popírá, že by se choval nezákonně. „Soutěžitelé nově vstupující na trh, kteří nejsou v dominantním postavení, mohou uplatňovat nižší promoční, dokonce i podnákladové, ceny, neboť jejich smyslem je zaujmout pozornost zákazníka na nový produkt nebo službu,“ vysvětlil ředitel FlixBusu pro Česko a Slovensko Pavel Prouza s tím, že vychází i z dosavadní praxe ÚOHS.

Není to však poprvé, kdy antimonopolní úřad prošetřuje konkurenci na českých silnicích. ÚOHS dříve například udělil pětimilionovou pokutu společnosti Student Agency za to, že nízkými cenami vytlačovala konkurenčního dopravce Asiana na lince z Prahy do Brna. Firma se tehdy bránila tím, že s cenami nikdy nešla pod náklady a linka tak byla po celou dobu v zisku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?