3. dubna 2016 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Regiojet ‚válčí‘ s Leo Expressem. Jízdné Praha - Ostrava spadlo o desítky korun

Černo-zlatá souprava nového železničního dopravce Leo Express | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černo-zlatá souprava nového železničního dopravce Leo Express | foto: MAFRA - Michal Klíma

PRAHA Soukromí vlakoví dopravci zajišťující přepravu na hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou dále soupeří o zákazníky. Leo Express spolu s páteční změnou svého rezervačního systému zlevnil některé jízdenky. RegioJet krátce poté avizoval slevy velké části jízdenek v nejlevnějším tarifu až o pětinu.

Podle serveru iDnes.cz Leo Express v pátek spolu se změnou rezervačního systému upravil tarify i věrnostní programy. Za nejlevnější jízdenky mezi Prahou a Ostravou nyní zákazníci zaplatí 99 korun. Dopravce je ale nabízí bez možnosti stornování a ne u všech spojů. Dále Leo Express nabízí akční ceny na tzv. last minute jízdenky, tedy na jízdenky zakoupení těsně před odjezdem a pětinovou slevu na zpáteční jízdné.

Rodiny s dětmi ušetří

Rodiny s dětmi uvítají u Leo Expressu přepravu zdarma až tří děti mladších šesti let s dvěma dospělými. Většina dopravců doposud dovolovala přepravu zdarma jen u jednoho dítěte s dvěma dospělými. Jiné jízdenky naopak Leo Express zdražil, zrušil navíc zákaznickou slevu pro držitele zákaznické karty Smile klubu. Nadále ale prodává Leo Express takzvané Promo jízdenky, kdy například lístek z Prahy do Ostravy stojí u některých spojů při nákupu s předstihem jen 99 korun. Běžná cena je přitom u nejlevnějších míst někdy téměř až čtyřikrát vyšší.

RegioJet na kroky konkurence reagoval rychle. Od čtvrtka zlevní jízdenky ve vozech Standard pro majitele kreditových jízdenek o dvacet procent a to na všech tratích. Vozy Standard navíc ve svých soupravách výrazně posílil. Namísto 190 korun ve většině spojů zaplatí cestující na trase Praha - Ostrava 152 korun. „Z těchto snížených cen se budou následně vypočítávat zlevněné jízdenky pro žáky, studenty a další skupiny cestujících, kterým RegioJet ve svých spojích poskytuje zlevněné jízdné,“ doplnil mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Podle mluvčí Leo Expressu Petry Valentové jde ze strany RegioJetu o hysterii. RegioJet na trase přepravuje výrazně více cestujících než Leo Express a nyní může s podílením vozů Standard svůj podíl dále výrazně posílit.

ČD spíše zdražují

RegioJet loni přepravil ve vlacích v ČR přes tři miliony cestujících, Leo Express téměř 1,1 milionu cestujících. Oba přepravci zaznamenaly meziroční nárůst. Jejich vztahy výrazně ochladly loni poté, co RegioJet začal jezdit také na trase z Prahy do Starého Města u Uherského Hradiště, kde byl Leo Express jediným soukromým dopravcem.

České dráhy zatím na cenovou válku na hlavním železničním koridoru neodpověděly. Před nástupem soukromých dopravců měl cestující mezi Ostravou a Prahou jedinou volbu - cesta se státním dopravcem stála až 400 korun. ČD loni v prosinci zlevnil u kratších jízd lístky do první třídy z 1,5násobku ceny druhé třídy na 1,3násobek. Předtím sleva platila jen u jízd delších než 121 kilometrů. Naopak dráhy zdražily o 29 korun celodenní jízdenku na 579 korun a víkendovou jízdenku na 679 korun. Zdražila také přeprava bicyklu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz