22. července 2009 8:35 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Věděli, že krachují, přesto prodávali zájezdy. Dnes bude rozsudek

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: archiv LNLidové noviny

PRAHA Pražský městský soud dnes vynese rozsudek v případu tří představitelů zkrachovalé pražské cestovní kanceláře Travela. Její krach je zřejmě největším na českém trhu cestovních kanceláří, druhým největším je nynější pád Tomi Tour, která je spojená s Janem Fischerem.

Ivan Breznen, Pavel Attl a Eva Měšťanová podle obžaloby organizovali prodej zájezdů i v době, kdy věděli o tom, že cestovní kancelář nebude moci klientům poskytnout zaplacené služby. Podobně se podle některých svědectví chovala i cestovní kancelář Tomi Tour, která zkrachovala před necelým týdnem. I její pád vyšetřuje policie.

Obvinění z Travely podle spisu rozsáhlým podvodem připravili klienty společnosti o téměř 50 milionů korun. V případě uznání viny jim hrozí až dvanáctileté vězení.

Všichni tři obvinění podle obžaloby od začátku roku 1997 do července 1997 organizovali prodej zájezdů, ačkoli minimálně od konce roku 1996 věděli o špatné ekonomické situaci cestovní kanceláře.

Travela pak podle spisu neuhradila v plné výši služby lidem, kteří již byli na zájezdu, ani těm, kteří dosud neodcestovali. Breznen byl v té době generálním ředitelem a předsedou představenstva Travely, Attl s Měšťanovou byli členy představenstva kanceláře.

Travela, která patřila mezi největší české cestovní kanceláře, zkrachovala v červenci 1997. Po svém pádu nechala společnost téměř 2000 lidí v zahraničí, aniž jim zajistila návrat do vlasti. Návrat byl hrazen nákladem více než pět milionů korun z Garančního fondu, jehož byla Travela členem.

ČTK