13. prosince 2013 7:37, aktualizováno  8:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Žaluda bral až 750 tisíc, tvrdí vedení drah. Vyplácení šetří policie

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda | foto:  František Vlček, Lidové noviny

České dráhy vydaly prohlášení s informací, že platy bývalého vedení byly až o polovinu vyšší, než jaké byly původně přiznány. Bývalý ředitel Petr Žaluda si tak měsíčně mohl přijít až k 750 tisícům korun. Ministerstvo dopravy a dozorčí rada ČD chce proto nastavit jasnější pravidla pro vyměřování platů šéfů státního dopravce.

"Cílem je stanovit například poměr fixní a pohyblivé části mzdy nebo pravidla vyplácení pohyblivých složek ve vazbě na plnění úkolů stanovených dozorčí radou," řekl serveru iDnes.cz tiskový mluvčí Českých drah Radek Joklík.

ČTĚTE TAKÉ:

O výši platu Petra Žaludy se mluvilo již za jeho působení, kdy se mělo za to, že od dopravce pobírá 500 tisíc korun za měsíc. V nové zprávě ale stojí, že "dozorčí rada byla informována o tom, že pravidelné příjmy byly zhruba o polovinu vyšší, než bylo veřejně deklarováno". Odměňování v Českých drahách nyní vyšetřuje policie.

Neprodloužený kontrakt

Plat současného ředitele Dalibora Zeleného činí 250 tisíc korun měsíčně, ke kterému se připočítávají odměny za plnění úkolů zadaných dozorčí radou. Ty se mohou dostat až do výše 150 tisíc.

Manažerská smlouva Zeleného je platná do konce prosince. Zástupci ČSSD a hnutí ANO ve čtvrtek vyzvali ministerstvo dopravy k neprodlužování této smlouvy. Podle nich by mělo být zvážení tohoto kroku na novém ministrovi. "Nová manažerská smlouva může být podepsaná až po přijetí nového systému odměňování. To se však může stát nejdříve na konci ledna," podotkl Jiří Rusnok.

mačMartina Černotová

Najdete na Lidovky.cz