7. dubna 2009 17:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vedení Českých drah si sníží platy o 15 procent

Mravenec. Nový maskot Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mravenec. Nový maskot Českých drah. | foto: ČTK

PRAHA Zhruba 50 členů vedení Českých drah včetně generálního ředitele a jeho náměstků si letos sníží platy o 15 procent. Učiní tak po dohodě s ministrem dopravy Petrem Bendlem. Firma tak chce ušetřit zhruba 11 milionů korun. Snížení se dotkne zhruba 50 nejvýše postavených manažerů.

"Jsme v době, kdy už nestačí jen běžné škrtání výdajů a škrcení nákladů v provozu," uvedl šéf drah Petr Žaluda. Vedení firmy zároveň nedostane žádné bonusy. To ocenil ministr Bendl. "Úspory se samozřejmě promítnou do hospodaření společnosti," uvedl.

Dráhy se potýkají dlouhodobě s nedostatkem peněz především v regionální dopravě. Na krajské motoráky se nedostává zhruba 3,3 miliardy korun ročně. Letos to stát chce řešit mimořádnou dotací krajům. Loni prodělala také pendolina.

Snížení o 15 % se dotkne padesátky lidí na manažerských pozicích. Žaluda zároveň očekává stejné kroky i od dceřiných společností drah.

Platy jsou hlavním tématem posledních týdnů i v Českých aeroliniích. Také v ČSA si vrcholové vedení snížilo platy o 15 procent a nyní k tomu nutí pod hrozbou propouštění i další zaměstnance. Jak dnes ujistil Žaluda, platy zaměstnanců v drážním provozu se snižovat nebudou. Stejně jako dráhy se i aerolinie potýkají s úbytkem cestujících.

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…