3. prosince 2015 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Video: Úprava ‚šidicího‘ motoru VW trvá dvě a půl minuty, výměna softwaru sedm

Ministr dopravy Dan Ťok přihlíží demontraci úprav na „šidicím“ dieselovém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok přihlíží demontraci úprav na „šidicím“ dieselovém... | foto: Reprofoto

PRAHA Auta z koncernu Volkswagen čekají zřejmě už na jaře úpravy motorů, do nichž automobilky nainstalovaly software na šizení emisí. Zástupci výrobce ministru dopravy Danu Ťokovi ukázali, jak by měl tento proces vypadat.

Například servisní úprava naftových motorů EA 189 1,6 TDI bude vyžadovat jak zásah do hardwaru, tak i instalaci nového programu.

První krok by měl trvat dvě a půl minuty, nahrání nového softwaru pak sedm minut. Prostřednictvím svého twitterového účtu o tom informoval mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler. Tamtéž uveřejnil také krátké video z předváděcí akce.

Software, který umožňoval obcházet testy na měření emisí, instaloval koncern Volkswagen do vozů s motorem EA 189 o objemu 1,2, 1,6 nebo 2,0 litru plnícím normu Euro 5. Celkem se ve světě prodalo asi jedenáct milionů vozů s takto uzpůsobeným motorem.

„Aktualizace sotwaru pro motory 2,0 TDI začnou od března, 1,2 od června a 1,6 od září. Povinnost servisních akcí budeme řešit s Brity,“ uvedl na Twitteru mluvčí Stadler.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) už dříve po jednání s německými odborníky uvedl, že u vozů s dvoulitrovým motorem by mělo stačit vyměnit software. U aut s objemem motoru 1,6 a 1,2 litru však patrně bude nutné zasáhnout do motoru, neměly by to ale být zásadní úpravy.

Lidovky.cz