21. června 2010 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

VIDEO: V Praze začala ražba tunelu nového metra do Motola

Slavnostní zahájení ražby tunelu prodloužení trasy A metra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní zahájení ražby tunelu prodloužení trasy A metra. | foto: ČTK

PRAHA Na pražském Vypichu se začal razit tunel nového úseku trasy A metra, který propojí stanici Dejvická s Motolem. Do štoly Markéta, která je přístupovou štolou pro novou stanici Petřiny, dnes pražský primátor Pavel Bém (ODS) uložil sošku svaté Barbory. V nově vybudovaném úseku se cestující poprvé svezou na podzim roku 2014.

Novinářům to řekl ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Ze staveniště nedaleko tramvajové točny na Vypichu se bude razit do dvou směrů. Připravena už je štola pro stanici Petřiny i štola pro tunel k motolské nemocnici.

Čtěte více:

Nový úsek za téměř 19 miliard korun bude zprovozněn v roce 2014, součástí budou nové stanice Červený vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Délka trasy pražského metra se tak prodlouží o více než šest kilometrů. Praha by měla na stavbu získat zhruba osm miliard korun z fondů Evropské unie. Zbytek bude muset doplatit z vlastních zdrojů.

Slavnostní zahájení ražby tunelu prodloužení trasy A metra.

Zakázku na výstavbu tohoto úseku metra od Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) získalo sdružení společností Metrostav a Hochtief CZ. Tunely metra budou razit dva plně mechanizované razicí štíty, které se do Česka podle zástupců Metrostavu vrátí téměř po 40 letech. Do budoucna se počítá s rozšířením trasy A na letiště Ruzyně přes zastávky Bílá Hora, Dědina, Dlouhá Míle a Staré letiště. Magistrát předpokládá, že tento úsek bude zprovozněn do roku 2018.

Hlavní město zároveň plánuje stavbu metra D. Protínat má centrum metropole od Hlavního nádraží po Depo Písnice, ulehčit má především přetížené trase C. Podle plánů bude stát více než 40 miliard korun, stavba bude rozdělena do tří etap. Měřit bude 11 kilometrů a do Písnice povede přes náměstí Míru, Pankrác, Krč a Libuš. Moderní vozy budou řízeny dálkově. Stavba nové trasy by mohla začít v roce 2012 nebo 2013.

Plánované prodloužení linky A pražského metra.

Pražský dopravní podnik v současné době provozuje na třech linkách 57 stanic metra a denně metrem přepraví více než milion cestujících.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!