Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Víte, do kterého vagonu metra nastoupit? Ty seznamovací vyjedou v sobotu

Pražské metro ovládli cestující bez kalhot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro ovládli cestující bez kalhot | foto: ČTK

PRAHA V sobotu spustí pražský dopravní podnik poprvé svůj projekt „metra pro nezadané“. Zvláštní „komunikační vagony“ nebudou nijak označeny, najdete je vždy uprostřed souprav na lince A. Upozorní na ně informační tabule na jednotlivých stanicích.

Původní záměr seznamky v soupravách pražského metra nyní dopravní podnik propaguje jako možnost pro všechny cestující, kteří si chtějí zkrátit cestu konverzací či navázáním kontaktů. Prvotní myšlenka totiž vzbudila rozpaky, přičemž zahraniční média o nápadu rovnou psala jako vlacích na sex.

„Komunikační vagony nebudou určeny striktně lidem majícím zájem o komunikaci, v žádném případě tedy nedojde k narušení kapacity přepravy. Jedná se prozatím pouze o pilotní projekt a budeme hodnotit jeho odezvu,“ říká generalní ředitel dopravce Jaroslav Ďuriš.

Komunikační vagon – vizuál dopravního podniku.

Komunikační vagon – vizuál dopravního podniku.

Prostřední vagony souprav na lince A by měly být určené ke konverzaci a seznamování každou sobotu, přičemž nebudou nijak označeny. Upozornění bude vyvěšeno ve vestibulech stanic.

Spuštění projektu předcházela anketa na webových stránkách, z níž vyplývá, že až 80 procent cestujícíh se domnívá, že seznámit se v metru je skutečně možné. Třetina respondentů uvedla, že se v metru našla nové přátele nebo dokonce i lásku. Většina účastníků průzkumu uvedla, že lidé dnes dávají přednost virtuálnímu navazování vztahů před osobní komunikací.

Názor dopravního odborníka:

Projekt získal podporu pražského magistrátu. „V současné době, kdy převažují spíše elektronické formy komunikace (SMS, mail či sociální sítě), je vhodné se vrátit k mluvenému slovu a tento způsob komunikace obrodit. K tomuto účelu může sloužit i projekt komunikačního vagónu metra,“ uvedl radní pro dopravu Jiří Pařízek (TOP 09).

Chybí peníze na prodloužení

Projekt komunikačních vagonů je součástí probíhající kampaně na  zatraktivnění využívání hromadné dopravy v Praze. Ta se v současnosti potýká se závažnými problémy zejména v oblastí financí.

Anketa

Líbí se vám nápad „komunikačního vagonu“?

Ano, je příjemné si zkrátit cestu povídáním. 2165
Ne, je to obtěžující a zbytečné. 1556
Nevím, je mi to jedno. 608

Pražský dopravní podnik se totiž loni propadl do ztráty 396 milionů a tíží ho také miliardové závazky z minulosti. Ministerstvo dopravy ve čtvrtek potvrdilo, že dopravní podnik neobdrží celou evropskou dotaci na dostavbu linky A do Motola. Městskému podniku tak budou chybět téměř 4 miliardy.

Z peněž z Operačního programu Doprava hodlá dopravní podnik financovat také rozsáhlou modernizaci řady přažských stanic, o které v týdnu informoval server Lidovky.cz.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...