Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Víte, do kterého vagonu metra nastoupit? Ty seznamovací vyjedou v sobotu

Pražské metro ovládli cestující bez kalhot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro ovládli cestující bez kalhot | foto: ČTK

PRAHA V sobotu spustí pražský dopravní podnik poprvé svůj projekt „metra pro nezadané“. Zvláštní „komunikační vagony“ nebudou nijak označeny, najdete je vždy uprostřed souprav na lince A. Upozorní na ně informační tabule na jednotlivých stanicích.

Původní záměr seznamky v soupravách pražského metra nyní dopravní podnik propaguje jako možnost pro všechny cestující, kteří si chtějí zkrátit cestu konverzací či navázáním kontaktů. Prvotní myšlenka totiž vzbudila rozpaky, přičemž zahraniční média o nápadu rovnou psala jako vlacích na sex.

„Komunikační vagony nebudou určeny striktně lidem majícím zájem o komunikaci, v žádném případě tedy nedojde k narušení kapacity přepravy. Jedná se prozatím pouze o pilotní projekt a budeme hodnotit jeho odezvu,“ říká generalní ředitel dopravce Jaroslav Ďuriš.

Komunikační vagon – vizuál dopravního podniku.

Komunikační vagon – vizuál dopravního podniku.

Prostřední vagony souprav na lince A by měly být určené ke konverzaci a seznamování každou sobotu, přičemž nebudou nijak označeny. Upozornění bude vyvěšeno ve vestibulech stanic.

Spuštění projektu předcházela anketa na webových stránkách, z níž vyplývá, že až 80 procent cestujícíh se domnívá, že seznámit se v metru je skutečně možné. Třetina respondentů uvedla, že se v metru našla nové přátele nebo dokonce i lásku. Většina účastníků průzkumu uvedla, že lidé dnes dávají přednost virtuálnímu navazování vztahů před osobní komunikací.

Názor dopravního odborníka:

Projekt získal podporu pražského magistrátu. „V současné době, kdy převažují spíše elektronické formy komunikace (SMS, mail či sociální sítě), je vhodné se vrátit k mluvenému slovu a tento způsob komunikace obrodit. K tomuto účelu může sloužit i projekt komunikačního vagónu metra,“ uvedl radní pro dopravu Jiří Pařízek (TOP 09).

Chybí peníze na prodloužení

Projekt komunikačních vagonů je součástí probíhající kampaně na  zatraktivnění využívání hromadné dopravy v Praze. Ta se v současnosti potýká se závažnými problémy zejména v oblastí financí.

Anketa

Líbí se vám nápad „komunikačního vagonu“?

Ano, je příjemné si zkrátit cestu povídáním. 2165
Ne, je to obtěžující a zbytečné. 1556
Nevím, je mi to jedno. 608

Pražský dopravní podnik se totiž loni propadl do ztráty 396 milionů a tíží ho také miliardové závazky z minulosti. Ministerstvo dopravy ve čtvrtek potvrdilo, že dopravní podnik neobdrží celou evropskou dotaci na dostavbu linky A do Motola. Městskému podniku tak budou chybět téměř 4 miliardy.

Z peněž z Operačního programu Doprava hodlá dopravní podnik financovat také rozsáhlou modernizaci řady přažských stanic, o které v týdnu informoval server Lidovky.cz.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...