Pátek 2. října 2020svátek má Olívie, Oliver 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vize levných letenek do USA se rozplývá. Ryanair má vystoupit z Aer Lingus

Cestující vystupují z letadla nízkonákladového dopravce Ryanair na letišti Mošnov u Ostravy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestující vystupují z letadla nízkonákladového dopravce Ryanair na letišti Mošnov u Ostravy. | foto: MAFRA – Alexandr Satinský

DUBLIN Když nízkonákladové aerolinky Ryanair oznámily plán na převzetí menšího irského kokurenta Aer Lingus, šéf nejúspěšnějšího evropského leteckého dopravce sliboval, že éra letů do USA za deset euro se blíží. Nyní ale britský antimonopolní úřad nařídil Ryanairu podíl v Aer Lingus prodat.

Ryanair musí svůj podíl snížit na pět procent ze současných 30 procent. Podle úřadu nynější uspořádání může výrazně omezovat konkurenci. Podle šéfa Ryanairu Michaela O'Learyho je rozhodnutí úřadu "bizarní" a firma se proti němu hodlá odvolat. Podle analytiků by proces odvolání mohl trvat roky.

Ryanair se téměř sedm let neúspěšně snaží o převzetí Aer Lingus. Právě z tohoto úsilí pochází podíl Ryanairu v Aer Lingus. Ryanair je nyní největším akcionářem Aer Lingus. Podíl 25 procent pak v Aer Lingus vlastní stát.

ČTĚTE VÍCE:

Obě aerolinky jsou hlavními přepravci z Dublinu. Na mnoha trasách mezi Dublinem a dalšími evropskými městy působí pouze tyto dvě letecké společnosti.

Irské aerolinky

Aer Lingus působí na trhu již 75 let. Ryanair začal létat v roce 1985 jedním letadlem s 15 sedadly. Od té doby se však jeho nízkonákladový model stal dominantním v evropském leteckém průmyslu.

Loni Ryanair přepravil 77 milionů cestujících, Aer Lingus pouze 9,5 milionu.

V květnu O'Leary sliboval snížení cen letenek mezi Evropou a USA klesnout úroveň nízkonákladových letů mezi evropskými metropolemi.  Jednou z podmínek mělo být právě převzetí Aer Lingus, které mají na rozdíl od Ryanairu ve své nabídce i transatlantické lety.

"Čekáme na zhoršení situace na trhu transatlantických letů. Nabídka letů za deset liber nebo deset euro v ekonomické třídě bude bezkonkurenční. Je s podivem, že to ještě žádného dopravce létajícího přes oceán nenapadlo," uvedl tehdy O'Leary. Podle jeho slov by se tento projekt měl uskutečnit v příštích pěti letech.

Britský antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí upozornil, že Ryanair má díky podílu možnost zabránit v převzetí Aer Lingus jinými aerolinkami. Proti akvizici se stavila i Evropská komise, která transakci kvůli obavám z omezení konkurence na trhu zablokovala.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...