Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Podívejte se na budoucnost metra: sedačky jako v tramvaji a bez nalepovacích map

Vizualizace jedné z variant proměny interiéru vozů metra na lince C. Nové jsou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace jedné z variant proměny interiéru vozů metra na lince C. Nové jsou... | foto: Ateliér Patrika Kotase

PRAHA Designová proměna vozů pražského metra na lince C se přiblížila. Firma Siemens, která se o soupravy na této trase stará, připravuje zkušební montáž plastových sedaček, s níž počítá během února. Ve hře jsou ale i další podstatné změny interiérů, Lidovky.cz přináší jejich vizualizace.

Vlaky s označením M1 vozící pasažéry na trase mezí Háji a Letňany se pomalu dostávají do poloviny své třicetileté životnosti. Jejich výrobce Siemens plánuje ve spolupráci s pražským dopravním podnikem velkou technickou revizi a zároveň nabízí i proměnu interiéru.

Nejvýraznější bude náhrada stávajících polstrovaných sedadel za plastová vyvedená v červené a šedé barvě. Měnit se bude také systém osvětlení a informování cestujících. Současnou nalepovací mapu nad dveřmi (kterou je třeba při každé změně přelepit) by mohly nahradit digitální displeje s proměnlivým obsahem.

Vizualizace jedné z variant proměny interiéru vozů metra na lince C. Nové jsou...
Nová podoba sedaček pražského metra na lince C. Vysoký sedák je určený pro...

Řešení navrhl ateliér známého architekta Patrika Kotase, který je zároveň autorem návrhu vlaků M1. Do reality pak změny převádějí technici ze Siemensu.

„Nyní probíhá příprava montáže plastových sedaček, které chceme spolu s dopravním podnikem otestovat v jednom z vozů metra na lince C. Sedačky bychom chtěli zkušebně namontovat během února 2017. Na prvních vzorcích sedaček právě testujeme způsob jejich uchycení do vozidla,“ řekl pro Lidovky.cz Roman Kokšal, šéf divize Mobility společnosti Siemens.

Konečná podoba a provedení modernizace pak samozřejmě závisí na schválení pražského dopravce.

„Dopočítáváme ekonomickou výhodnost toho řešení. Velmi pravděpodobně z něj ale vyjde to, že vozy M1 zůstanou jezdit na lince C dalších patnáct let, ale budou se modernizovat podle nějakého návrhu,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Martin Gillar.

Například sedačky určené pro tento projekt už jsou hotové. Stylově vycházejí z „židlí“ používaných v oblíbených a dnes už vlastně historických tramvajích typu T3, v nichž se střídají červené a šedé plastové sedačky.

Výročí Charty 77

Jejich nové podobě dominuje vysoká opěrka. V soupravách se objeví i varianta s kratší opěrkou, která je určená pro podélné řady sedadel. Podobné sedačky z ateliéru Patrika Kotase už jsou k vidění ve zmodernizované pražské tramvaji 14T zvané Porsche.

„Zástavbové poměry tramvají a metra jsou ale rozdílné. Tramvaj se také prudce pohybuje do oblouku, působí tam značné odstředivé síly. Je tedy třeba, aby byl cestující v sedačce pevněji fixovaný. U metra je potřeba zase jiné tvarování,“ popsal před časem architekt Kotas, známý například návrhy stanice metra Střížkov či Lochkovského mostu na nové části Pražského okruhu.

Jeho ateliér připravil pro vozy M1 na lince C několik variant.

Podélný řez jedné z variant proměny interiéru vozů metra na lince C.

V návrhu je také patrná změna osvětlení na LED technologii, k samotnému testování však ještě nedošlo. Co se týče výše zmíněných informačních panelů, tam vychází Siemens z několika alternativ, které firma dodává do nových vozů pro jiná města.

„Připravujeme několik řešení pro vozidlo typu M1 pražského metra, která bychom rádi dopravnímu podniku představili. Zákazník se následně bude moci rozhodnout, do jaké míry informační systém vozidla zmodernizovat,“ popsal Roman Kokšal ze Siemensu.

Výhodou takového řešení je mimo jiné to, že cestující neuvidí jen mapu tras metra, ale na digitálním displeji se můžou střídat i další sdělení - například předpokládaný čas dojezdu do stanice, informace o navazujících spojeních na povrchu a podobně. Logicky je tato varianta také nákladnější.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!