Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vláda odmítla navýšit dotaci propuštěným železničářům, odbory zuří

České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo dopravy se potýká s nedostatkem peněz pro propuštěné železničáře. Na dráze se propouští ve větší míře než se čekalo, kvůli čemuž chybí v doprovodném sociálním programu na letošek 121 milionů korun. Dorovnání manka dnes vláda odmítla, sdělil na tiskové konferenci ministr Gustav Slamečka. S tím se nechtějí smířit odboráři.

Ministerstvo našlo 50 milionů ve svém rozpočtu, po vládě proto dnes žádalo mimořádnou dotaci 71 milionů korun. "Na druhou část bohužel neznám odpověď," reagoval Slamečka na dotaz, kde chybějící peníze vezme.

Těžké uplatnění?

Program se týká vybraných osob, jejichž odchod souvisí s transformací drah. Podmínkou pro vyplacení peněz je také například určitý počet odpracovaných let na železnici. Politici schválení programu zdůvodňovali úzkou specializací železničářů, která jim ztěžuje další pracovní uplatnění.

Se současným stavem se nechtějí smířit odboráři, v nejbližších dnech si chtějí domluvit s ministrem schůzku. "V žádném případě to nemůžeme přejít mlčky," řekl ČTK předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Podle něho je odchodné "nárokové" a stát ho propuštěným železničářům vyplatit musí. V opačném případě prý hrozí soudní spory, čímž by se náklady státu vyšplhaly mnohem výše.

"Je to zásadní problém, pro nás to bude znamenat, že budeme velmi pečlivě zvažovat při propouštění, jestli zaměstnavatel má nebo nemá ty lidi propouštět a za jakých podmínek," doplnil prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas.

Podle něj už nyní dostávají propuštění železničáři jen část nárokové částky s tím, že zbytek dostanou v příštích dvou letech. Takzvaný doprovodný sociální program pro železnici se týká třech organizací, Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a ČD Cargo.

Před třemi lety vláda vložila do programu na léta 2008 až 2010 celkem 684 milionů korun, tehdy se přitom počítalo s propuštěním 3910 lidí. To znamená, že jeden odcházející zaměstnanec by si odnesl v průměru 175.000 korun.

Aktuální čísla ale vypadají jinak. Počet nuceně odchozích v uvedeném období je 4150, zvýšila se i částka na jednoho zaměstnance. Peníze se jednotlivcům vyplácejí ve dvou částech až do roku 2012. Například Českým drahám došly peníze v programu k 1. dubnu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.