8. listopadu 2015 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vláda odmítne poslanecké změny ve výkupu pozemků pro dálnice

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Vláda v pondělí zřejmě odmítne návrh skupiny poslanců, kteří navrhují změnit pravidla výkupu pozemků potřebných pro výstavbu dopravní a jiné infrastruktury. Chtějí například místo maximálních cenových limitů zavést přímo pevné ceny. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády. Vláda předloze zřejmě vytkne legislativní chyby, například v nově navrhované definici dopravní infrastruktury.

Skupina vládních i opozičních poslanců z klubů ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09 a Starostů místo dosavadních maximálních limitů v novele zákona o urychlení výstavby infrastruktury zavádí pevné ceny a omezuje bonus za výkup zemědělské a lesnické půdy. Také umožňuje, aby stát mohl nakupovat pozemky, které potřebuje směnit za jiné, potřebné pro výstavbu infrastruktury.

Kolize s novelou stavebního zákona

Poslanci navrhují také, aby dopravní infrastrukturou byly vždy stavby dálnic a silnic I. třídy nebo stavby s nimi související. Pod tuto definici by měly spadat i další stavby dopravní infrastruktury i související stavby vymezené v platné politice územního rozvoje. Podle vlády to ale koliduje s připravovanou novelou stavebního zákona, na níž pracuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Oddělená novelizace obou zákonů by tak podle vlády mohla vést například k rozporům v terminologii a k problémům při jejich uplatňování. Vládní legislativci také poukazují na to, že důvodová zpráva neobsahuje ekonomické zhodnocení dosavadního vývoje.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou novelu k projednání poslanci. Změna zákona by měla začít platit první den třetího měsíce po vyhlášení ve sbírce.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!