30. května 2012 11:04, aktualizováno  12:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kmotrovské značky ztratí výjimečnost. Za 10 tisíc je může mít každý

Luxusní sporťák s líbivou registrační značkou a parkovacím průkazem pro invalidy za předním sklem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luxusní sporťák s líbivou registrační značkou a parkovacím průkazem pro invalidy za předním sklem. |

PRAHA Chcete mít na autě značku BOND 007? Doposud to možné nebylo a dokonce i zájemci o kmotrovsky magickou sérii číslic si museli připlatit. Rozuměj neoficiálně - úředníkovi do kapsy. Nyní však vláda schválila možnost vybrat si na vozidlo registrační značku podle přání. Přidělení vlastní kombinace písmen a číslic na jednu tabulku by mělo stát 5 tisíc korun, tedy 10 tisíc korun na vozidlo.

Možnost zavádí novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes schválila vláda. Novelu čeká projednání v parlamentu.

Novinkou je i přechod značky na jiné auto

Podle předkládajícího ministerstva dopravy počet přidělovaných registračních značek v poslední době výrazně roste, což zvyšuje výdaje z rozpočtové kapitoly resortu. Proto chce vydávání nových tabulek omezit nebo více zpoplatnit. Nově by mohl majitel vozidla za poplatek požádat o přidělení další tabulky k již vydané registrační značce, například při montáži nosiče kol. Novinkou je i možnost přechodu značky z jednoho vozu na jiný, nebo by mohla na vozidle zůstat původní značka při jeho převodu na jiného majitele.

ČTĚTE TAKÉ:

Nová úprava by měla zjednodušit schvalování typů silničních vozidel a zároveň zpřísnit činnost Stanic technické kontroly. Měla by vymezit povinnosti pracovníků STK a stanic měření emisí a zavést postihy za jejich neplnění. Zavedení vnitřních kontrolních mechanismů a pravidelných školení vyjde podle odhadů resortu STK celkem na 65 milionů korun ročně.

50 tisíc za přetáčení tachometru

Nově zákon také stanovuje sankce za přetáčení tachometrů, pokuta může dosáhnout až 50 000 korun. Vzniknout má zcela nový registr silničních vozidel, který bude odpovídat všem požadavkům na informační systémy veřejné správy a bude komunikovat se základními registry.

Nová úprava registrace a zápisu změn údajů v registru by měla nastavit srozumitelná pravidla a postupy pro zápis a vedení těchto údajů. Tomu poslouží jednak zpřísnění požadavků na záznamy o změnách vlastníka nebo provozovatele vozidla, jednak nová úprava vyřazení vozidel z provozu. Měl by se tak mimo jiné vyřešit problém při převodech vozidla na nového majitele, kdy sice původní majitel auto odhlásil, nový jej však na sebe nepřihlásil. Vznikaly tak situace, kdy za vozidlo zodpovídal původní majitel, přestože jej už fyzicky nevlastnil.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V Česku ročně dopravní úřady evidují kolem 800 000 vlastnických změn vozidel a do provozu majitelé přihlásí kolem 170 000 dovezených ojetin.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?