13. července 2009 15:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vláda se shodla, Kapsch zaplatí za nedodělky na mýtném 171 milionů

Mýtná brána | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda dnes oficiálně uzavřela první etapu výstavby mýtného systému. Ministři schválili protokol o úplném dokončení díla, podle kterého budou vady a nedodělky systému stát společnost Kapsch 171 milionů Kč. Protokol je dohodou obou stran, uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu premiér Jan Fischer.

Částka, kterou v ypočítali znalci, se skládá ze dvou částí. Jako smluvní penále firma zaplatí státu 121 milionů korun, zbylých 50 milionů získá stát formou slevy z konečné ceny díla. Kapschi se například včas nepodařilo upravit terén kolem mýtných bran, postavit ke všem branám žebříky, dodat některé dokumenty k systému nebo převést softwarové licence.

Kapsch je s pokutou srozuměn. "V případě celoplošného elektronického mýtného systému jde o tak rozsáhlé a robustní dílo, že některým důvodům k penalizaci se prostě nelze vyhnout. Z tohoto pohledu považujeme stanovenou výši penále za standardní a přijatelnou," uvedl šéf firmy Karel Feix.

První etapa zakázky se uzavřela po dvou a půl letech od spuštění systému 1. ledna 2007. Jako hlavní problém se ukázaly zkrácené lhůty pro výstavbu mýtných bran. Podle smlouvy měl Kapsch mít na budování systému 12 měsíců, kvůli průtahům s uzavřením tendru a odvolání neúspěšných uchazečů se lhůta zkrátila na devět měsíců.

Dohodu s Kapschem vyjednalo za stát Ředitelství silnic a dálnic, které mýtný systém spravuje. Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové byl Kapsch penalizován jen v případech, kdy nesplnil ani náhradní termín pro odstranění nedodělků.

Původně stát uzavřel s Kapschem smlouvu na výstavbu systému na 900 kilometrech dálnic a rychlostních silnic (I. etapa) a 1100 kilometrech silnic první třídy (II.etapa). Smlouva trvá do roku 2017, celková hodnota zakázky je 22 miliard včetně plateb za správu systému a služby.

Původní smlouva se však několikrát měnila pomocí dodatků. Délka zpoplatněných silnic první třídy se například zkrátila na zhruba 200 kilometrů, jako náhradu Kapsch pro stát postaví mýtný systém na všech budoucích dálnicích ve stejné délce, o kterou firma přišla na "jedničkách".

Mýtné platí pouze kamiony o 12 tunách a více, od ledna se k nim přidají také malé nákladní vozy od 3,5 tuny. Kapsch zároveň testuje satelitní systém, který by mohl v budoucnu hlídat celou českou silniční síť.

ČTK