23. června 2009 20:27 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vláda USA dá automobilkám miliardy na ekologické vozy

Ford Iosis MAX naznačuje, jak si Ford představuje novou generaci modelu Focus, která je plánována již na příští rok. Automobil zaujme téměř jednoprostorovou karoserií, jež nabídne především praktičnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ford Iosis MAX naznačuje, jak si Ford představuje novou generaci modelu Focus, která je plánována již na příští rok. Automobil zaujme téměř jednoprostorovou karoserií, jež nabídne především praktičnost. | foto: Michal Šafránek

DEARBORN Ministerstvo energetiky Spojených států poskytne půjčky v celkové hodnotě osmi miliard dolarů (asi 150 miliard korun) automobilkám Ford Motor, Nissan Motor a Tesla Motors na výrobu elektrických a jiných úsporných vozů. Oznámil to dnes ministr energetiky Steven Chu.

Ford, Nissan a Tesla jsou první tři výrobci automobilů, kteří získají peníze z vládního fondu 25 miliard dolarů na produkci ekologicky zaměřených vozidel. Ford dostane 5,9 miliardy, Nissan a Tesla získají 2,1 miliardy.

Půjčka umožní Fordu modernizovat některé ze svých závodů k výrobě úsporných automobilů. Nissan získá prostředky na rozšíření své americké továrny pro výrobu elektrických vozidel a postavení závodu na produkci ekologických autobaterií. Tesla použije půjčku na výrobu elektrických automobilů a elektrických vlaků v Kalifornii.

"Podpořením klíčových technologií a spolehlivých podnikatelských plánů můžeme uspíšit počátek výroby úsporných vozidel v Americe," uvedl v prohlášení Chu. "Tyto investice se naší zemi mnohokrát vrátí - tvorbou nových pracovních míst, omezením naší závislosti na ropě a omezením skleníkových emisí." Fond půjček byl vytvořen, aby pomohl americkým automobilkám přispět ke snížení emisí.

Automobilka Ford uvedla, že chce v příštích letech na trh přivést několik druhů elektrických automobilů. V příštím roce hodlá vyrobit automobil poháněný elektrickou baterií a v roce 2012 hybridní vůz s kombinací benzinového a elektrického motoru, který se bude dobíjet napojením do elektřiny.

Nissan bude vyrábět automobily, které nevypouštějí žádné emise a jsou poháněny lithium-iontovými bateriemi. Již v minulosti automobilka představila plány na elektrické auto, které na jedno nabití baterii ujede 160 kilometrů.

Společnost Tesla se chystá do roku 2011 vyrobit elektrické vozidlo, které na jedno nabití baterie ujede 500 kilometrů. Zhruba 100 milionů dolarů z poskytnuté půjčky chce vložit do závodu na výrobu elektrických vlaků, který má zaměstnat na 650 lidí.

O státní půjčku na produkci úsporných automobilů usilovaly také automobilky General Motors a Chrysler. Obě však nedávno vyhlásily bankrot. Vláda uvedla, že na půjčku mají nárok jen finančně zdravé společnosti.

Lidovky.cz, ČTK